Н а Международната космическа станция /МКС/ беше открита микрофуга от атмосферата на станцията. Работи се по нейното локализиране. Специалистите планират последователно да затворят модулите на станциите, за да установят къде има спад на налягането.
Това каза източник от руската космическа индустрия пред агенция ТАСС.
По-рано бе съобщено, че целият екипаж на Международната космическа станция (МКС) ще се прехвърли в руския сегмент "Звезда" за три дни. Това съобщиха за ТАСС от пресслужбата на Роскосмос.
Според източник на руската агенция, приборите на руския сегмент на МКС са регистрирали изтичане на въздух в космическото съоръжение.
The current 3 man on aboard the International Space Station will seal themselves inside the Russian segment of the station this weekend to pinpoint the location of a small air leak discovered in September last year.
— Rocket Launches News And Events (@spacemedianow) August 20, 2020
NASA says the leak poses no safety threat. pic.twitter.com/ek6xBr2aW5
Според източника изтичането на въздух е било засечено от оборудването на руския сегмент на станцията, което измерва количеството на азот, кислород и въглероден диоксид в станцията. От своя страна руската космическа агенция Роскосмос съобщи, че този петък екипажът ще се премести в модула "Звезда", за да извърши измервания на налягането върху модулите от американския сегмент.
Тази процедура е заложена в бордовата документация и е съвместно решение на контролните групи на американския и руския сегмент на МКС. Космонавтите и астронавтите ще останат в този модул три дни, през което време ще изпълняват планираните задачи. Няма заплаха за екипажа или станцията, добавя Роскосмос.
NASA, Roscosmos hunting a 'small' leak on International Space Station - Business Insider... (https://t.co/C8dhggbY4m)
— WhatMoney (@WhatMoney1) August 20, 2020
Нарасналото ниво на изтичане на въздух от Международната космическа станция /МКС/, регистрирано по-рано през деня, засега не представлява опасност за екипажа, съобщават в свое съобщение от НАСА.
"Изтичането засега е в пределите на допустимите параметри на сегмента и не представлява непосредствена опасност за екипажа на орбиталната станция", се казва в прессъобщението.
През август 2018 г. в космическия кораб "Союз МС-08", прикрепен към руския сегмент на МКС, се случи малък теч на въздух, който също не представляваше опасност за екипажа. След провеждането на различни разследвания беше установено, че повредата не е причинена от удара на микрометеорит, както първоначално се предполагаше, а по-скоро е пробита дупка след сглобяването на устройството.
След повече от година разследвания Роскосмос реши да архивира резултатите, а генералният директор на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин каза, че са установили причината, но че няма да я оповестяват публично.
Международната космическа станция е проект на стойност над 150 000 милиона долара (около 127 000 евро), в който участват 16 държави, в момента се състои от 14 постоянни модула и орбити със скорост над 27 000 километра в час на разстояние 400 километра от Земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!