И зтекли аудиозаписи от гръцките спасителни координационни центрове поставят под още по-голямо съмнение официалната версия на Гърция за събитията в часовете преди потъването на лодка с мигранти, превозваща 650 души.
Лодката "Адриана" потъна в ранните часове на 14 юни 2023 г. в международни води, но в спасителната зона на Гърция, след като дни по-рано беше отплавала от Либия. Оцелелите по-късно разказаха пред BBC, че гръцката брегова охрана е предизвикала преобръщането на претоварената рибарска лодка в неуспешен опит да я изтегли, а след това е заплашвала свидетелите, за да ги принуди да мълчат.
Гръцката брегова охрана отрича тези обвинения, като твърди, че не е предприела спасителна операция, тъй като хората на борда не са били в опасност и доброволно са искали да стигнат до Италия, а не до Гърция. Въпреки това, в наскоро изтекъл телефонен запис се чува неназован мъж от гръцкия спасителен координационен център, който инструктира капитана на лодката с мигранти да каже на приближаващ кораб, че пътниците не желаят да влизат в Гърция.
Бреговата охрана не е коментирала съдържанието на аудиозаписите, но заяви, че е предоставила всички налични доказателства на Военноморския съд, който разследва инцидента.
#Greece: "Leaked recordings challenge Greek account of deadly shipwreck |
— Vassilis Tsarnas (@VassilisTsarnas) February 27, 2025
Survivors later told the BBC that coastguards had caused their overcrowded fishing boat to capsize in a botched attempt to tow it & then forced witnesses to stay silent."#RefugeesGrhttps://t.co/lQIT6esL1Y
Едно от най-тежките бедствия в Средиземно море
Потъването на "Адриана" се смята за едно от най-тежките бедствия в Средиземно море. Според сведенията, лодката е превозвала до 750 мигранти при отплаването си от пристанището Тобрук в Либия, почти седмица преди трагедията. Открити са само 82 тела, а ООН предполага, че още около 500 души, включително 100 жени и деца, които са били в трюма на лодката, са загинали.
Разкрити аудиозаписи
Гръцкият новинарски сайт News247.gr публикува аудиозаписи, разкриващи телефонни обаждания, включващи Съвместния спасителен координационен център (JRCC) в пристанището на Пирея, близо до Атина.
При първото обаждане в 18:50 местно време на 13 юни, се чува как служител инструктира капитана на лодката с мигранти да предаде следното съобщение на приближаващ кораб:
Офицер 1:
- Лодката идва към вас, за да ви достави гориво, вода и храна. След час ще ви изпратим втора лодка, ок?
- Кажете на капитана на големия червен кораб: "Не искаме да отидем в Гърция." ОК ?
Отговорите на капитана на лодката с мигранти не се чуват.
При второто обаждане, 90 минути по-късно, в 22:10, друг офицер от същия координационен център разговаря с капитана на кораба Lucky Sailor („Големият червен кораб“):
Офицер 2:
- Капитане, съжалявам, преди не ви чух. Не успях да разбера какво ми казахте. Потвърждавате ли, че сте им дали храна и вода, те са ви казали, че не искат да останат в Гърция, а желаят да отидат в Италия и не искат нищо друго?
Капитан на Lucky Sailor:
- Да, попитах ги по мегафон: "Гърция или Италия?" и всички крещяха "Италия".
Офицер 2:
- Добре, разбирам. Всички са заявили, че не искат Гърция, а Италия?
Капитан на Lucky Sailor:
- Да, да, да.
Офицер 2:
- Капитане, запишете това в бордовия дневник.
След което офицерът повтори желанието си да се запише в дневника, че мигрантите не искат нищо от Гърция и искат да отидат в италия. Капитанът на Lucky Sailor описа, че палубата е "много претъпкана."
Друг кораб, Faithful Warrior, също е доставил провизии на лодката с мигранти, но не са публикувани записи от комуникацията между неговия капитан и гръцките власти.
Реакция на гръцките власти
Гръцката брегова охрана отказа да коментира съдържанието на записите, но заяви пред BBC, че е предоставила "всички материали, с които разполага, включително аудиозаписи и дневници на събитията" на прокуратурата на Военноморския съд, която разследва инцидента.
Тя подчерта, че през последното десетилетие е спасила над 250 000 мигранти, арестувала е над 1000 контрабандисти и че хуманитарната ѝ дейност е международно призната.
Обвинения в прикриване
Разследване на BBC дни след потъването оспори официалната версия на гръцките власти. Анализът на движението на кораби в района показа, че претоварената рибарска лодка не се е движела поне седем часа преди да се преобърне. Въпреки това, бреговата охрана твърди, че през цялото време лодката е била на курс към Италия и не е била в бедствено положение.
Миналата година гръцки съд отхвърли обвиненията срещу девет египтяни, обвинени в причиняване на корабокрушението, като постанови, че Гърция няма юрисдикция, тъй като трагедията се е случила в международни води.
Правозащитни организации, включително Amnesty International и Human Rights Watch, поставят под въпрос почтеността на разследването и настояват за независимо международно разследване. Гръцкият омбудсман – независим държавен орган – също разглежда обвиненията.
Адвокатът по правата на човека Димитрис Чулис, който представляваше някои от обвинените египтяни, каза, че не е изненадан от тези записи.
"Знаем за тактиката на бреговата охрана или да отблъсква, или да не спасява хора".
Той твърди, че е имало "опит за прикриване от първия ден" след бедствието.
„Те [гръцките власти] разказаха версията, че те „не искаха да бъдат спасени" и така обидиха паметта на толкова много мъртви хора", каза той пред BBC.
Бедствието остава обект на разследване от гръцкия Военноморски съд.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase