Р усия изтегля военните си от фронтовата линия в Северна Сирия и от постовете си в Алауитските планини, но не напуска двете си основни бази в страната след падането на президента Башар Асад. Това предаде Ройтерс, позовавайки се на четирима сирийски служители.
Свалянето от власт на Асад, който заедно с покойния си баща, бившия президент Хафез Асад, беше сключил близък съюз с Москва, постави под въпрос бъдещето на руските бази - военновъздушната база “Хмеймим” в Латакия и военноморското съоръжение в Тартус.
На сателитни кадри от петък се вижда как поне два самолета Ан-124, едни от най-големите товарни самолети в света, са в базата “Хмеймим” и очевидно се подготвят за зареждане.
Най-малко един товарен самолет е отлетял в събота за Либия, съобщи сирийски служител по сигурността, разположен извън базата.
Сирийски военни източници и източници от сферата на сигурността, поддържащи контакти с руснаците, заявиха пред Ройтерс, че Москва изтегля силите си от фронтовата линия, както и част от тежкото оборудване и висши сирийски офицери.
Но източниците, които говориха при условие за анонимност поради деликатността на ситуацията, заявиха, че Русия не се изтегля от двете си основни бази и в момента няма намерение да го прави.
#Syria
— Boris Alexander Beissner (@boris_beissner) December 13, 2024
Russia withdraws troops from Syria!
Locals filmed Russian military convoys moving from the Tartus base towards the coast. pic.twitter.com/aWr1guy7IJ
Част от оборудването се изпраща обратно в Москва, както и високопоставени офицери от армията на Асад, но на този етап целта е да се прегрупират и да се пренасочат според развитието на ситуацията на терен, заяви пред Ройтерс високопоставен офицер от сирийската армия, който е в контакт с руските военни.
Високопоставен бунтовнически служител, близък до новата временна администрация, заяви пред Ройтерс, че въпросът за руското военно присъствие в Сирия и предишни споразумения между правителството на Асад и Москва не са били обсъждани.
„Това е въпрос на бъдещи разговори и сирийският народ ще има последната дума“, каза служителят, като добави, че Москва е създала канали за комуникация.
„Нашите сили също така в момента са в непосредствена близост до руските бази в Латакия“, добави той.
Кремъл заяви, че Русия води разговори с новите управляващи в Сирия относно базите.
Руският президент Владимир Путин, чиято намеса в сирийската гражданска война през 2015 г. помогна да бъде подкрепен Асад, когато Западът призоваваше той да бъде свален, предостави на Асад убежище в Русия, след като Москва му помогна да избяга в неделя.
След свалянето на Асад: Над 7500 сирийски бежанци са се завърнали в Сирия от Турция
Бази
Москва подкрепя Сирия още от началото на Студената война и признава нейната независимост през 1944 г., когато Дамаск се опитва да се отърве от френското колониално управление. Западът дълго време смяташе Сирия за съветски сателит.
Базите в Сирия са неразделна част от глобалното военно присъствие на Русия: Военноморската база в Тартус е единственият руски център за ремонт и снабдяване в Средиземно море, а Хмеймим е основен пункт за военна и наемническа дейност в Африка.
Според сирийски военни и западни разузнавателни източници Русия разполага и с постове за подслушване в Сирия, които са били управлявани заедно със сирийски сигнални станции.
Съоръжението в Тартус датира от 1971 г. и след като Русия се намеси в гражданската война, за да помогне на Асад, през 2017 г. Москва получи безвъзмезден 49-годишен наем.
Йорук Исик, геополитически анализатор, базиран в Истанбул, който ръководи „Босфорски наблюдател“, заяви, че Русия вероятно изпраща товарни самолети от Сирия през Кавказ, а след това към въздушната база „Ал Хадим“ в Либия.
Russia withdraws troops from Syria.
— NoHoldsBarred (@AussieSteve64) December 14, 2024
Locals filmed Russian military columns moving from the base in Tartus towards the coast.
Satellite images show that An-124, Il-76, as well as smaller cargo planes have arrived at Russian bases. pic.twitter.com/TDiCuyYOyM
На магистралата, свързваща въздушната база “Хмеймим” с базата в Тартус, може да се види руски конвой от бойни машини на пехотата и логистични автомобили, който се движи към въздушната база, каза журналист от Ройтерс.
Конвоят е спрял поради неизправност на едно от превозните средства, като войници са стояли до превозните средства и са работили по отстраняването на проблема.
„Независимо дали става дума за руско, иранско или предишното правителство, което ни потискаше и ни лишаваше от правата ни... ние не искаме никаква намеса от Русия, Иран или каквато и да е друга чуждестранна намеса“, казва пред Ройтерс Али Халум, който е от Латакия и живее в Джабла.
В Хмеймим Ройтерс видя руски войници, които се разхождаха из базата както обикновено, и самолети в хангарите.
Сателитни снимки, направени на 9 декември от Planet Labs, показаха най-малко три кораба от руския средиземноморски флот - две фрегати с управляеми ракети и един нефтоносец - закотвени на около 13 км северозападно от Тартус.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Сирия след Башар Асад: Какво следва?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!