А мериканска делегация и други сановници бяха отведени набързо към автомобилите им след съобщения за изстрели и използване срещу протестиращи на сълзотворен газ пред мястото на погребалната церемония за покойния хаитянски президент Жовенел Моиз, предаде Ройтерс.
Журналисти на Ройтерс съобщиха, че са усетили миризмата на газа и са чули детонации, за които смятат, че са били от изстрели. Засега няма данни за пострадали сред протестиращите и силите за сигурност. Няма и индикации някои от гостите на погребението да е в опасност.
Минути по-рано духов оркестър и църковен хор откриха погребалната церемония пред погледа на съпругата на Моиз, две седмици след все още необяснимото убийство, извършено в дома им от чуждестранни наемници.
Около завития с националното знаме дървен ковчег на отрупан с бели цветя подиум стояха четирима носачи във военно облекло.
Присъстващите в официално черно облекло зрители станаха, за да изпълнят псалм в рамките на римокатолическата церемония.
Начело на американската делегация, която беше дошла да отдаде почит на Моиз в Кап Аитиен, беше постоянният представител на президента Джо Байдън в ООН, присъединявайки се към опечалените, които участваха в поредица възпоменателни прояви в Хаити тази седмица.
Убитият президент на Хаити Жовенел Моиз беше погребан днес - две седмици след като беше застрелян в дома си, предаде Ройтерс.
Ковчегът с тялото на Моиз беше носен от хора с военни униформи. Те го поставиха на платформа, украсена с цветя, а католически свещеник благослови ковчега.
В Хаити тази седмица се проведоха редица прояви в памет на покойния президент. Неговото убийство, което продължава да е забулено в мистерия, предизвика политическа криза в карибската страна, страдаща от бедност и беззаконие.
В четвъртък в родния град на Моиз за втори пореден ден имаше протести на негови гневни поддръжници, докато течеше подготовката за погребението му.
В Кап Аитиен работници издигнаха сцени, поставиха осветление и павираха път към мавзолей на убития президент, разположен на територия от няколко акра, оградена с високи стени.
Жовенел Моиз управляваше с укази от януари 2020 г., без парламент, въпреки че продължителността на мандата му беше оспорвана. Той бе задействал институционална реформа.
Референдум за промени в конституцията, предвиден първоначално за април, беше отложен първо за 27 юни заради пандемията, а после за 26 септември. Реформата цели да засили прерогативите на изпълнителната власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!