В Европейския парламент в Брюксел завърши тричасовото изслушване на кандидата за следващ български еврокомисар Екатерина Захариева. Евродепутатите от парламентарните комисии по промишленост, научни изследвания и енергетика, и по култура, зададоха на Захариева около сто въпроса.
В ЕП стартират изслушванията на кандидатите за еврокомисари
Окончателно: Съветът на ЕС одобри списъка на предложените за нови еврокомисари
Захариева определи изслушването като много плодотворна дискусия и благодари за честния подход към нея.
Българският кандидат обеща, ако получи одобрение от ЕП, да работи за намаляване на бюрокрацията при работата по научните проекти с европейско финансиране, за подкрепа за Украйна и за увеличаване на частните инвестиции в научните изследвания.
Тя отбеляза, че ЕС не подкрепя научни разработки, които намират военно приложение от страна на Израел.
"Най-важната ни цел е да задържим мозъците в Европа и да привлечем още даровити хора", посочи тя и съобщи, че ще предложи стратегия за развитие на европейската научноизследователска инфраструктура.
Захариева отбеляза, че предвижда да предложи законопроект за защита на свободата на научните изследвания.
По нейните думи изследванията в областта на ядрената енергия са важни за климатичния неутралитет до 2050 година. Захариева изрази готовност да работи с научната общност по въпросите на изкуствения интелект - за неговото развитие и приложение.
Екатерина Захариева е предложена за следващ еврокомисар за стартиращи предприятия, изследвания и иновации. Очаква се новият състав на Европейската комисия да бъде гласуван от евродепутатите до края на ноември.
Какви въпроси зададоха български евродепутати на Екатерина Захариева по време на изслушването й в Брюксел
С българския евродепутат Петър Волгин от "Европа на суверенните нации" завърши първият кръг въпроси към българския кандидат за еврокомисар. Той я попита дали не съществува риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която й е поверена, и как ще успее да предотврати превръщането й в област, в която войната ще победи мира.
“Силно се надявам мира да победи войната. Нашата сигурност е свързана с това Украйна да победи в тази война. Считам, че ресурсите и усилията, които ние полагаме да подпомогнем Украйна да победи, не са загубени пари за нас, те са инвестиции в нашата сигурност. Украйна воюва за нашата сигурност”, отговори Захариева. Реакцията й бе аплодирана в залата.
С Ева Майдел от ЕНП, която е и член на комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика започна вторият кръг въпроси към Екатерина Захариева. Майдел отбеляза, че Европа е научна супер сила и подкрепи твърдението си с цифри, като даде примери, че една трета от световните научни публикации идват от ЕС и че съюзът има голям брой носители на Нобелови награди. Въпреки това обаче Ева Майдел отбеляза, че като континент Европа изостава в сферата на конкурентоспособността, ако се прави съпоставка със САЩ и Китай.
“Основната ни цел е да достигнем тези страни. В момента разполагаме с около 95 милиарда евро за научни изследвания, като най-много средства има в програмата “Хоризонт Европа” - над 53 млрд. евро”, информира още българският евродепутат от ЕНП. Тя попита Екатерина Захариева има ли идея как да се преориентира финансирането, за да може европейската икономика да създава иновации и да стимулира икономическия растеж.
“Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави са в частните инвестиции. Само 40 процента от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56 процента, още по-висок е в Япония и Южна Корея”, отговори българският кандидат за еврокомисар. Според нея ЕС трябва да бъде по-приоритиризан и фокусиран.
“В стълб 2 липсва фокус на програмата. Забелязва се и сложно управление на програмата “Хоризонт Европа” и не достатъчно ефективна система за измерване на размера на частните инвестиции, приноса на индустрията в този стълб. Трябват по-добър фокус, по-добър механизъм и инструменти, които да създават стимул частния сектор да инвестира в иновации и наука”, подчерта Екатерина Захариева.
Последваха три въпроса от българския евродепутат Цветелина Пенкова от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, която е и заместник-председател на комисията. Тя попита Екатерина Захариева на какъв етап е ЕК в изготвянето на дефиниция за стартиращите предприятия, какви са конкретните законодателни инициативи, за да бъдат задържани младите предприемачи в Европа и освен с настоящите субсидии и заеми, какви допълнителни финансови механизми могат да се предвидят, за да се насърчат частните инвестиции в сектора на иновациите и технологиите.
“Без легална дефиниция на това какво е стартъп, не можем да определим обхвата на този режим”, отговори Екатерина Захариева. Тя коментира, че трябва да се направи анализ на това колко компании, регистрирани в Европа, ще бъдат засегнати и изрази мнение, че в Европейския акт за иновации има сериозни проблеми с тестването на продуктите. Тя очерта и друг проблем, че Европа изостава изключително в сравнение със САЩ по отношение на обществените поръчки. “Почти не се прилагат обществени поръчки”, каза още българският кандидат за еврокомисар.
Последен от българските евродепутати - в рамките на последния, четвърти кръг от въпроси, питане към Захариева отправи Христо Петров („Обнови Европа“), заместник-председател на Комисията по култура и образование (CULT) към Европейския парламент, която е със статут на поканена на изслушването. Той попита българския кандидат за евродепутат дали свята, че трябва да има инклузивност на достъпа на културата в контекста на новите инструменти на програма "Хоризонт".
"Макар моето портфолио да не е пряко свързано с културата, инклузивността на образованието и културата е от изключителна важност. И вие сте абсолютно прав, че тази инклузивност трябва да бъде свързана с регионите, не просто с държавите. Да, готова съм да работим заедно, имате моята подкрепа в стремежа да бъдем инклузивни. Има много от така наречените уайдънинг държави, които са под средното ниво на изследвания и наука", отговори Захариева.
След изслушването Захариева направи коментар пред журналистите
"Благодарна съм на всички представители на Европейския парламент, които зададоха въпросите си", каза тя. И ги определи като компетентни и конструктивни.
Българският представител изрази надежда, че е успяла в даденото време да представи визията за ресора, който ѝ е поверен.
"Виждате колко високо във фокуса е той. И очевидно подкрепата в Европейския парламент за по-силен, по-висок бюджет, по-фокусирана програма е изключително високо. Надявам се да съм успяла да представя визията си и разбира се, да имам възможност, ако бъда одобрена, да изпълня тази визия, работейки върху интересите на всеки един европейски гражданин", допълни Захариева.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!