Руският премиер Владимир Путин ще спечели убедително с близо две трети от гласовете предстоящите на 4 март президентски избори, показва последното голямо проучване на общественото мнение в страната преди вота, предаде Ройтерс.
Според анкетата, проведена от центъра "Левада" (Levada.ru) – най-големия независим социологически институт в Русия – Путин ще бъде избран за президент още на първия тур с 63-66%.
Така ще избегне унизителен балотаж за очакваното си завръщане в Кремъл за шест години (Вж. данните).
Останалите кандидати ще останат далеч назад.
Владимир Путин се надява да удържи убедителна победа на президентските избори в Русия още на първия тур.
Така той се надява да обуздае набиращото сила протестно движение в градските среди, което го определя като авторитарен лидер, управляващ посредством една корумпирана и строго контролирана политическа система, отбелязва Ройтерс.
През 2000 г. Путин спечели президентските избори с 53% от гласовете, а през 2004 г. - със 71%.
На последните президентски избори - през 2008 г. - със 70% победи Дмитрий Медведев, когото Путин лансира, тъй като по конституция няма право на повече от два поредни мандата.
Въпреки предупрежденията на Путин, който обвини неправителствените организации, че работят в интерес на чужди сили,
все повече доброволци се записват в организациите, които ще наблюдават отблизо президентските избори,
за да попречи на изборните измами.
Доброволците трябва да преминат и обучение от 4 часа, преди да им бъде определена избирателна секция. На 4 март те ще наблюдават протичането на изборите, преброяването на гласовете и накрая ще получат копие от резултатите.
Доброволците биват предупредени, че може да бъдат подложени на натиск, да станат жертви на заплахи, дори да бъдат изгонени със сила от избирателните секции. Но броят им се умножи по десет в сравнение с последните избори.
Няколко движения, които имат за цел да мобилизират руснаците за президентските избори, бяха създадени от декември досега. В края на януари руски знаменитости като писателката Людмила Улицкая и Борис Акунин и антисъветската рок легенда Юрий Шевчук, създадоха "Лига на избирателите", една от целите на която е да координира работата на наблюдателите. Един от видните опозиционери - антикорупционният блогър Алексей Навални, също създаде група наблюдатели – РосВыбори. "С добри наблюдатели ситуацията се променя радикално", подчертава Лилия Шибанова, директорка на "Голос", друга неправителствена организация от наблюдатели на парламентарните избори. "За жалост не е възможно да се наблюдават всички 95 хил. избирателни секции", признава тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!