Л екарската професия е обявена за най-опасна, изпреварвайки тази на миньорите, пожарникарите и военнослужещите.
Това се твърди в изследване на агенцията за търсене на работа SuperJob, публикувана от РИА Новости.
В сравнение с аналогични проучвания в минали години, тази година лекарите за първи път бяха поставени начело на рейтинга с опасни професии, като всеки пети я е оценил като най-рискована. Следваща в класацията е професията на миньорите, а на трето място по риск е определена работата на пожарникарите.
Една трета от работните места ще изчезнат до края на десетилетието
Интересното е, че като опасна е определена и политическата дейност, макар и на по-ниско място в класацията с едва 4 %, като професията на политика е изравнена по риск с работата на шофьорите и охранителите.
На последно място по опасност са класирани професиите на журналистите, преподавателите и сапьорите – само 1 % от анкетираните.
"Тези, които останаха, са на края на отчаянието"
От проучването "Здравни проблеми сред работещото население и лекарското съсловие" пък стана ясно, че
всеки четвърти медик в България страда от повишено кръвно налягане, а половината от лекарите в страната са били жертва на агресия по време на работа.
Това съобщиха от Българския лекарски съюз /БЛС/.
Проучването е било извършено от социологическа агенция "Тренд". В него са участвали над 1000 лекари от цялата страна и 1207 от заетите в други сфери. Хипертония имат 15 на сто сред работещите в други сектори, показва още проучването. При 11 на сто от лекарите се срещат и други хронични заболявания и при 2 на сто от работещите в други сектори. Данните показват, че и в двете изследвани групи заболеваемостта има пряка връзка с възрастта.
Увеличават заплатите на медиците
Повече са и медиците, които отговарят, че изпитват психическо изтощение при работа. Почти всеки втори медик изпитва психическа умора, докато това е проблем за 36 на сто от заетите в други сфери. Данните показват още, че лекарите между 40 и 60 години страдат най-много от психическо изтощение, като по-високи са стойностите при жените.
Тревожни са резултатите, свързани с агресията, допълниха от БЛС, посочвайки, че 48 на сто от лекарите са били жертва на вербална агресия по време на работа. За сравнение всички останали професии са се сблъсквали с агресията в много по-малки мащаби -17 на сто. За физическа агресия споделят 7 на сто от лекарите, като за останалите професии този процент е 3 на сто.
Медици в Пловдив изнемогват, молят за помощ колеги
Групата между 40- и 60-годишните работят най-много часове. Лекарите, които работят над 60 часа седмично, са близо 6 пъти повече в сравнение с хората, развиващи се в други професии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!