Ки ия на 17 документа, свързани със спасяването на българските евреи, подари днес на музея "Аушвиц" председателката на Народното събрание Цецка Цачева.
Дарението бе направено по време на днешната възпоменателна церемония по повод 65-годишнината от освобождението на лагерите на смъртта Аушвиц-2/Биркенау, в която участват над 150 бивши концлагеристи и много световни политици.
За повечето от оцелелите това е последна възможност да се съберат на мястото, където са преживели ужасите на Холокоста и да почетат паметта на милионите жертви, избити в газовите камери, разстреляни, умрели от глад, студ и изтощение.
В днешната церемонията има представители на 30 страни, но никоя не може да бъде така горда както България, отбеляза директорът на музея Пьотр Цивински, според когото спасяването на българските евреи е светлина в тъмния тунел на Втората световна война.
Сред документите, които Цачева подари на музея, е и инициираното на 17 март 1943 г. от подпредседателя на 25-ото Народно събрание Димитър Пешев писмо до министър-председателя Богдан Филов против депортирането на българските евреи, подписано от 43-ма народни представители.
Дарено бе и копие на писмо от главния равин на Стокхолм Маркус Еренпрайс за дейността на Софийския митрополит Стефан за спасяването на евреите в България.
Оригиналите на всички 17 документа се съхраняват в Централния държавен архив.
Днешната церемония по отбелязване на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста е под патронажа на президентите на Франция и на Израел Никола Саркози и Шимон Перес.
В пламенна реч пред Бундестага днес Перес отправи призив всички участници в Холокоста да бъдат изправени на съд.
86-годишният Нобелов лауреат за мир говори на иврит. Той се върна към потресаващ детски спомен -
как дядо му бил изгорен жив от нацистите
"Помня
с болезнена яснота как дядо ми ме
прегърна. Помня последните му думи:
момчето ми, остани завинаги евреин".
Израелският президент до ден днешен чувал гласа на дядо си, който качил 11-годишния тогава Шимон на влак, за да избяга. Тогава двамата се видели за последен път. Старецът бил изгорен жив в опожарената синагога на селцето Вишнева в днешен Беларус, където нацистите затворили евреите.
"Оцелелите от Холокоста постепенно си отиват от света на живите. В същото време мъже и жени, участвали в най-страшното деяние на Земята - геноцида, продължават да живеят в Германия и в Европа, както и в други части на света.
Аз ви моля, направете всичко възможно, за да ги изправите пред съда", призова Шимон Перес пред германския парламент, в присъствието на колегата си Хорст Кьолер и на канцлерката Ангела Меркел.
След продължителен период на бездействие германското правосъдие възобнови преди няколко години преследването на заподозрени нацистки военнопрестъпници, които сега са над 80-годишна възраст.
Израелският президент говори и за днешните предизвикателства, поставяйки на първо място режима в Иран, който определи като "заплаха за целия свят".
"Нека никога повече да не пренебрегваме кръвожадните диктатори, криещи се зад демагогски маски и издигащи лозунги във възхвала на убийството. Подобно на нашите съседи, ние сме солидарни с милионите иранци, които се разбунтуваха срещу диктатурата и насилието. Този режим е заплаха за целия свят".
Мисля обаче, че мирът е на ръка разстояние, подчерта той, като заяви, че
Израел е готов да отстъпи територии, за да постигне мир с палестинците
Човечеството е длъжно да помни жертвите на Холокоста, заяви френският президент Никола Саркози, потвърждавайки подкрепата на Франция за инициативи, които целят да поддържат жив спомена за тези събития.
"Необходимост и свещена мисия е възстановяването на човешкото достойнство и индивидуалност на тези деца, жени и мъже, подложени на нещо неизразимо и непонятно", пише Саркози в писмо до председателя на Европейския еврейски конгрес Моше Кантор по повод 65-годишнината от освобождаването на Аушвиц.
Във видео послание по случай днешния ден американският президент Барак Обама призова сегашните поколения да окажат отпор на антисемитизма и невежеството във всички техни форми и да отхвърлят злото, когато то покаже отблъскващия си образ.
Обръщението бе показано пред около 700 участници в конференция, организирана от Световния еврейски конгрес в Краков преди възпоменателните церемонии за Аушвиц.
"Наш свещен дълг е да помним какво извратено мислене е довело до всичко това, да помним как велика държава, средище на културата и науката, се е поддала на най-низките човешки инстинкти и е рационализирала масовото убийство", отбелязва Обама по отношение на Германия от 30-те години на миналия век.
Председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Мевлют Чавушоглу подчерта, че паметта е най-добрият начин
да се предотврати повторение на тази трагедия
Зверствата, извършени през Втората световна война, дадоха основание за създаването на Съвета на Европа и универсалното признаване на човешките права, припомни той.
"Правата на човека трябва да се усвояват, преживяват и прилагат постоянно всеки ден. Не можем да твърдим, че след като разполагаме с Европейската конвенция за правата на човека, всички свързани с човешките права проблеми са решени", отбеляза обаче Чавушоглу.
По време на седмичната си обща аудиенция папа Бенедикт XVI заклейми "нечуваната жестокост" в нацистките концлагери днес и призова подобни трагедии никога да не се повтарят.
Той нарече лагерите "ужасяващи и нечовешки места" и почете "неизброимите жертви на сляпата расова и религиозна омраза".
Израелският президент: Всички нацисти на съд
Копия на 17 документа, свързани със спасяването на българските евреи, подари днес на музея "Аушвиц" Цецка Цачева
27 януари 2010, 17:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!