Израелският премиер Бенямин Нетаняху при посещението си в Атина този месец е направил предложение на гръцкия си колега Георгиос Папандреу за строеж на газопровод по дъното на Средиземно море, по който Израел да продава синьо гориво на Гърция, съобщава атинският в. "Вима", като се позовава на израелския вестник "Aарец".
В публикацията се отбелязва, че Нетаняху се е спрял на възможността Тел Авив да продава на Гърция и чрез нея и на други европейски държави природен газ от находището "Левитан", в което според някои преценки имало газ за около 300 млрд. долара.
Предложението на Нетаняху към Гърция било направено за отвличане на вниманието на обществеността заради влошените отношения между Израел и Турция след избухналата криза с хуманитарната флотилия през май край ивицата Газа, посочва "Аарец". Отбелязва се, че новината е била широко отразена в турския печат.
Енергетиката бе един от въпросите, обсъждани на разговорите между Папандреу и Нетаняху, казват осведомени източници, които обаче се въздържат от подробности.
Според изчисленията находището "Левитан" е два пъти по-голямо от находището "Тамар", в което наскоро бе открит природен газ. Изследванията също са показали, че количествата природен газ в "Левитан" възлизат на 453 млрд. куб. м и се намират на дълбочина 5 хил. метра.
Първите опити за добив на газ се очаква да стартират до края на тази година,
но все още не е намерен финансов ресурс за изследванията. Това, което е ясно, според в. "Аарец", е, че в следващите 20-25 години част от синьото гориво от находището "Левитан" ще може да се продава на други страни, като Гърция и други европейски държави.
Строежът на газопровод по дъното на морето се смята за един от вариантите, с които разполага Израел.
Другият вариант е да инвестира на пазара за втечнен газ. За този вариант обаче могат да бъдат използвани инсталациите в Египет. В противен случай ще трябва да бъде обсъден въпросът за строеж на нова инсталация в Кипър.
Ерусалим и Никозия вече били в преговори във връзка с откритите находища, пише още израелският в. "Аарец".
Конфликтът, който е в ход в Югоизточното Средиземноморие с главни действащи лица Израел и Турция, започва да придобива геостратегически измерения, тъй като не се свежда само до палестинския проблем или до претенциите на Турция за роля в мюсюлманския свят, а до
вероятността малки страни от региона да получат достъп до огромни енергийни находища,
писа в понеделник гръцкото бизнесиздание "Имерисия".
Има вероятност Израел да се отърси от енергийната си зависимост чрез експлоатацията на находищата, които изглежда съществуват на дъното на изключителната му икономическа зона.
Въпросните запаси ще дадат стратегическо предимство на Тел Авив, който сега задоволява енергийните нужди на Израел, като прибягва до страни, като Норвегия или Мексико, тъй като е изолиран от енергийните ресурси на арабите, посочва изданието.
"Задкулисната конфронтация застрашава огромни икономически интереси, а от нейния изход зависи достъпът до важни енергийни находища и геостратегическият баланс на силите в чувствителния район на Близкия изток. Тя изигра значителна роля за сближаването на Кипър и Израел, както и за внезапната "любов" между Атина и Тел Авив", пише "Имерисия".
Според публикацията в тази голяма стратегическа игра пряко е замесен и Кипър, тъй като новите находища, които се откриват, са в съседство с кипърската икономическа зона, а към тях не остава безразлична и Гърция, след като Турция обяви, че иска да има думата при очертаването на морски зони със залежи в Югоизточното Средиземноморие.
Израел обаче имал на политическо и дипломатически ниво проблеми, тъй като Ливан, с който няма дипломатически отношения, обяви, че изследванията и експлоатацията на находищата не могат да продължат, тъй като не е делимитирана изключителната икономическа зона между двете страни и че следователно е възможно тези находища да засегнат райони от неговия суверенитет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!