П о-голямата част от света вече признава Палестина като държава. По-рано този месец 143 от 193-те членове на Общото събрание на ООН гласуваха в подкрепа на присъединяването на Палестина към ООН - нещо, което могат да направят само държавите, съобщи ВВС.
От тази сутрин само девет европейски държави подкрепят палестинската държавност, като повечето от тях са взели това решение през 1988 г., когато са били част от съветския блок. Така че присъединяването на Норвегия, Ирландия и Испания към техния брой е едновременно рядкост и значимост.
Тези страни се надяват не само да изразят символична подкрепа за палестинците, но и да дадат тласък на политическия процес, който се надяват да помогне за прекратяване на сраженията.
Много арабски страни заявяват, че ще помогнат за охраната и възстановяването на следвоенна Газа, само ако Западът признае държавата Палестина като част от този политически процес.
Но повечето други европейски държави все още смятат, че признаването трябва да стане само като част от дългосрочно решение на конфликта с две държави.
Затова Норвегия, Ирландия и Испания играят с дипломатическа карта, която се надяват да бъде използвана от други страни. Но това няма да промени реалността на място.
По-рано бе съобщено, че правителството на Норвегия ще признае съществуването на независима палестинска държава, съобщават норвежката обществена телевизия Ен Ер Ко (NRK) и вестник "Афтенпостен," като се позовават на неназовани източници. Норвежкото външно министерство за момента не отговаря на молбата за коментар на Ройтерс.
Breaking | Norway has officially recognized an independent Palestinian state.
— Quds News Network (@QudsNen) May 22, 2024
According to the Norway Prime Minister's office, Norway has officially recognized Palestine as a state, aligning with international law and relevant Security Council resolutions. This recognition… pic.twitter.com/nvrGkqhERT
Норвежкият премиер и министърът на външните работи се очаква да дадат днес пресконференция, като обявената тема е Близкият изток.
Борел: Страни от ЕС ще признаят Палестина
Норвегия, която не е член на ЕС, отдавна заявява, че ще признае Палестина като държава само ако това има положително въздействие върху мирния процес между Израел и палестинците - в съзвучие с това, което САЩ казаха по този въпрос.
Норвегия е близък съюзник на САЩ и през последните десетилетия нееднократно се е опитвала да съдейства за постигането на мир между Израел и палестинците. Миналия месец премиерът Юнас Гар Стьоре заяви, че страната му е готова да вземе решение за признаване на палестинска държава, но все още не е определила кога да го направи.
В Мадрид испанският премиер Педро Санчес заяви, че израелският министър-председател Бенямин Нетаняху "продължава да се държи като глух човек... продължава да бомбардира болници и училища и да наказва жените и децата с глад и студ".
"Има опасност решението за две държави никога да не се случи", допълва той.
"Не можем да позволим това. Ние сме длъжни да действаме. В Палестина, както и в Украйна, без двойни стандарти", допълва Санчес.
"Трябва да изпратим хуманитарна помощ и да помогнем на бежанците, ние вече го правим. Но трябва да се направи повече.", допълва той.
Той допълва: "В момента се работи по въпроса, който се отнася до палестинците: "Това признание не е насочено срещу Израел, не е насочено срещу евреите".
"То не е в полза на "Хамас", което е нещо, което беше казано. Това признание не е срещу никого, то е в полза на мира и съвместното съществуване", казва още Санчес, цитиран от ВВС.
Ирландският премиер Саймън Харис също направи коментар по темата: Газа е подложена на "страдание, лишения и глад"
От Дъблин той заяви, че решението с две държави е "единственият надежден път" за постигане на мир.
Саймън Харис добавя: "Намираме се три десетилетия след процеса от Осло и може би сме по-далеч от всякога от справедливо, устойчиво и всеобхватно мирно решение."
Той казва, че решението не трябва да се отлага "за неопределено време", когато то е "правилното нещо, което трябва да се направи".
В момента наблюдаваме събитията в Дъблин и Мадрид, тъй като и двете страни едновременно обявяват плановете си да признаят палестинската държавност.
В Дъблин ирландският министър-председател заявява, че страната вярва, че "трайният мир може да бъде осигурен само въз основа на свободната воля на един свободен народ".
Саймън Харис припомни гласуването по-рано този месец на Общото събрание на ООН - където 143 държави гласуваха в подкрепа на резолюция, предоставяща на Палестина засилен статут в рамките на организацията.
"Хуманитарна катастрофа, невъобразима за повечето хора и непримирима за всички - се развива в реално време."
Израелският външен министър Израел Кац също реагира - ето още от неговото изявление.
"Днешното решение е послание към палестинците и света: тероризмът се заплаща", казва той.
"След като терористичната организация "Хамас" извърши най-голямото клане на евреи след Холокоста, след като извърши отвратителни сексуални престъпления, на които стана свидетел целият свят, тези държави решиха да възнаградят "Хамас" и Иран, като признаят палестинска държава", допълва той.
"Тази изкривена стъпка на тези държави е несправедливост към паметта на жертвите от 7/10, удар по усилията за връщане на 128-те заложници и стимул за джихадистите на "Хамас" и Иран, който подкопава шансовете за мир и поставя под въпрос правото на Израел на самозащита.", допълва външният премиер на Израел.
По-рано стана ясно още, че Израел отзовава своите пратеници в Ирландия и Норвегия "за спешни консултации".
"Изпращам на Ирландия и Норвегия ясно послание: Израел няма да отстъпи пред онези, които подкопават суверенитета му и застрашават сигурността му", заявява министърът на външните работи Израел Кац.
"Израел няма да премине през това с мълчание - ще има и други сериозни последствия. Ако Испания осъществи намерението си да признае палестинска държава, срещу нея ще бъде предприета подобна стъпка".
Девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз признават Държавата Палестина. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.
* Вижте и това видео от архива ни: Подкрепа за Палестина: Многохилядни шествия в големи евроепейски градове
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!