П о време на тристранна среща в Йерусалим миналия месец САЩ и Израел са заявили на Русия, че всяка сделка за бъдещето на Сирия трябва да включва задължително изтегляне на иранската армия и про-ирански милиции не само от страната, но и от съседните Ливан и Ирак. Тези детайли от срещата станаха ясни едва сега, след като американски официални лица споделиха информацията на медии.
Казаното има голямо значение заради контекста на днешните събития в Сирия и надпреварата между отделните заинтересувани държави за повече влияние в Близкия изток. Израел и САЩ са силно притеснени, че една политическа сделка за прекратяването на сирийския конфликт би позволило на Иран да засили присъствието си в Ливан и Ирак, където вече години наред и без това има силни позиции.
Възможна сделка за Сирия беше фокус на разговорите преди три седмици в Йерусалим.
Тогава съветникът по национална сигурност на Тръмп, Джон Болтън, се срещна с израелския си колега Мейр Бен-Шабат и представителя на Русия, Николай Патрушев.
Руснаците от известно време търсят САЩ и Израел за евентуално договаряне, което да стабилизира положението на сирийския президент Башар Асад. Те също така се надяват, че САЩ ще предложи на западните държави да се решат с изпращането на финансова помощ за реконструкцията на Сирия. В момента държавите в ЕС и други съюзници на САЩ в НАТО се сдържат от обещания, тъй като виждат проблем в многобройните доклади за арести на завръщащи се бежанци от Ливан, Турция и Йордания. ЕС счита, че фондовете трябва да бъдат под международно наблюдение, за да не се използват директно от режима на Асад и бизнесмени, приближени до президента.
At summit with Russia, Israel and US demanded Iran leave Lebanon, Iraq — report https://t.co/0GzNDE2ehk
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) July 16, 2019
Възможна сделка от типа, който Израел и САЩ изискват от Русия, би било трудно за постигане начинание.
Москва е съюзник на Иран в Сирия и досега руснаците не успяха да убедят Техеран, че трябва да изтегли силите си от страната. Официално Русия обяви, че иранците са се изтеглили на около 100 км от границата с Израел в оспорваната зона в Голански възвишения, но израелски официални лица заявиха, че про-иранските милиции все още оперират в района.
Според американски медии Болтън и Бен-Шабат са заявили на Патрушев, че изтеглянето на иранските сили от Сирия е задължително предварително условие, за каквато и да е сделка, но също така и недостатъчно условие. В този смисъл, американците и израелците смятат, че Иран трябва да се изтегли и от Ирак, и от Ливан.
Ливан е особено важен за израелската сигурност, тъй като там са разположени частите на Хизбулла – един от най-големите клиенти и съюзници на Иран, като организацията разполага със значителен ракетен арсенал, придобит по време на войната в Сирия.
През последните месеци израелската армия предприе кампания по границата с Ливан, където бяха прекъснати няколко подземни тунела на Хизбулла, с които могат да бъдат прехвърляни военни сили от ливанска на израелска територия.
Вашингтон настоява особено и за Ирак.
Правителството в Багдад е поставено между чука и наковалнята, тъй като както американците, така и иранците имат силно влияние в страната. В същото време иракските политици – в това число и влиятелният духовник Муктада Садр – се опасяват, че про-иранските милиции, известни като Хашд ал Шааби, придобиват опасно много влияние. На миналите парламентарни избори милициите дори се явиха със собствена партия и успяха да спечелят място в парламента.
В началото на юли премиерът на Ирак пък издаде указ, с който се предвижда милициите да станат част от официалната иракска армия. Освен всичко, Израел смята, че про-иранските милици в Ирак имат ракети, способни да поразят цели на негова територия. Всички тези опасения са споделени и от САЩ, и съответно предадени на представителя на Русия по време на срещата в Йерусалим.
An interesting article that suggests(amongst others) that the recent US strike against al-Qaeda-tied Hurras al-Din militants was an indirect result of the recent trilateral meeting between Russia, the US, and Israel last monthhttps://t.co/WaEoi5w8b6
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) July 10, 2019
Не е ясно какво ще се случи след срещата в Йерусалим.
Болтън и Бен-шабат заявиха на Патрушев, че на първо време руснаците трябва да се фокусират върху натиск върху иранците да изтеглят тежкото си оръжие – най-вече ракети и артилерия – от Сирия. Докато Русия публично защити Иран след срещата, Москва има своите интереси от сценарий, който би притиснал Техеран. Макар и съюзници в името на опазването на Асад на власт, двете държави имат много различни цели в Сирия.
След като руската армия извърши интервенция в Сирия през 2015 на помощ на сирийското правителство, това наклони везните в полза на Кремъл и иранското присъствие – циментирано до онзи момент – беше застрашено. Русия също така все повече преговаря с Израел през последната година и прави впечатление, че руската армия не реагира по никакъв начин при многобройните въздушни удари на израелците върху ирански обекти в Сирия. Русия също така има интерес Иран да изтегли част от позициите си, за да има по-голямо влияние върху сирийските правителствени сили.
Разминаването между официални изявления и реални действия стана част от пейзажа.
Миналата седмица Владимир Путин изпрати своя представител в Сирия, Александър Лаврентиев, в Техеран да съобщи на иранците за разговорите в Йерусалим. Въпреки това, американски и израелски официални лица смятат, че Иран е притеснен от тристранните разговори между Израел, САЩ и Русия и смятат, че тези ходове застрашават присъствието им в Сирия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!