С енчестият конфликт между Израел и Иран през изминалия уикенд за първи път беше на ръба да се превърне в открит сблъсък. Напрежението между двете страни ескалира на територията на Сирия с пълна сила.
На 20 януари израелската авиация извърши удари по цели на Иран в района на сирийската столица Дамаск. И ако това не е първият път, в който Израел атакува ирански позиции в Сирия, то има налице някои нови момента:
за първи път ударите са извършвани посред бял ден и цели бяха не само бази на иранската Революционна гвардия, но и позиции на сирийската армия.
Израел удари ирански склад в Сирия
Като следствие загинаха 21 души, от които най-малко 12 са членове на елитните ирански части Ал Кудс и четирима сирийски войници. На следващия ден Израел оповести и успешното тестване на ракетите нова генерация Arrow 3, за които се предполага, че са разработени именно с идеята за защита от евентуални атаки на Иран.
Израелската армия може да се похвали за успехите си в опитите да блокира създаването на мащабна военна инфраструктура на Иран в Сирия. Доставките на оръжие от Иран за техния ливански съюзник Хизбулла също бяха ударени силно. Считаният за основен мозък зад създаването на иранското присъствие в Сирия, командирът на елитните сили Ал Кудс генерал Касем Сюлеймани, искаше да побърза с ходовете си в Сирия, но те бяха възпрепятствани от израелската военна активност. Но противно на погрешното впечатление, което може да се получи от статии в пресата и официални израелски изявления през последните няколко седмици, историята далеч не е приключила.
During our strike, dozens of Syrian surface-to-air missiles were launched, despite clear warnings to avoid such fire. In response, we also targeted several of the Syrian Armed Forces' aerial defense batteries. pic.twitter.com/rHxJqqpI9n
— Israel Defense Forces (@IDF) January 21, 2019
Касем Сюлеймани е противник на Израел от десетилетия и едва ли ще изостави усилията си тепърва.
След като иранците влязоха в ограничен сблъсък с израелските военновъздушни сили миналият май, Сюлеймани нареди на своите подчинени да забавят темпото, докато се изчака подходящ момент. Сега, когато режимът на Асад възстановява контрола си върху Сирия, тактиката на Сюлеймани и Иран ще има особено важно значение за наричания от Израел „Северен фронт“ – т.е. границата с Ливан.
Няма съмнение, че Иран ще продължи да доставя оръжия на Хизбулла в Ливан, където организацията има силни позиции и участва в управлението на страната. Създаването на по-големи военни бази на сирийска територия също ще продължи – в това анализаторите са единодушни. Показателно е, че по време на израелските удари на 20 януари ирански самолет беше забелязан да обръща от курса си към Дамаск. Според специалисти, този самолет е превозвал оръжия, които е трябвало да бъдат доставени на военното летище в покрайнините на Дамаск, което беше ударено от израелците.
Израел иска да предотврати иранска експанзия.
Фактът, че преди ударите в неделя ракета със среден обсег беше изстреляна към Израел от сирийска територия не означава, че Техеран печели битката, но не означава и че конфликтът е пред своя край.
Последните израелски изявления вероятно допринасят за ускоряването на процеса конфликтът да се разрази още повече. Те започнаха с изказване на вече бившият шеф на генералния щаб, Гади Айзенкот, пред американското издание „Ню Йорк Таймс“, в което той заяви, че хиляди цели, свързани с Иран са били поразени през последните няколко години. Малко след това, премиерът Бенямин Нетаняху реши публично да поеме отговорност за удари, нанесени върху Дамаск десетина дни по-рано.
Израелската армия официално хвърли отговорността за изстреляната по Израел ракета на Революционната гвардия. Непосредствено след обстрела, редица военни обекти, свързани с Иран около Дамаск, бяха бомбардирани – сред тях военни складове, тренировъчен лагер и разузнавателна база. Няколко сирийски ПВО батареи, които откриха огън по израелските самолети, също бяха ударени.
В сблъсъка между Иран и Израел в неделя, Русия се намеси само с изявлението, че четирима сирийски войници са били убити при ударите. Но
бездействието на Москва показва погрешните обещания, които бяха дадени на Израел преди шест месеца.
Тогава, в контекста на връщането на териториите около Голан от сирийските правителствени сили, Русия обеща на Израел (в замяна да не се намесва в полза на бунтовниците), да убеди иранците да стоят далеч от сирийско-израелската граница.
Шефът на иранските ВВС: Готови сме да унищожим Израел
С течение на времето се оказа, че руското обещание не обхваща района на столицата Дамаск, нито пък беше спазена думата за Голан. Когато силите на Асад се завърнаха в Южна Сирия, израелското правителство представи сделката с Русия като голямо постижение. Днес, израелците са мълчаливи по този въпрос.
Медиите обсъждат всички аспекти и възможности за ескалация по северната граница, което би било и първият практически тест на новия началник на израелския щаб, Авив Кочави. Но ролята на премиера тук е по-важна. Нетаняху се изправя пред предизвикателството, докато стои начело на правителство, което не функционира напълно, като партиите, които го съставляват, са заети със състезание помежду си в подготовка за избори през април.
Нетаняху изпълнява ролята на министър-председател, външен министър и министър на отбраната; едва ли има останали министри, с които да може да се консултира и на които да разчита. Междувременно той е в открит сблъсък с главния прокурор заради обвинения в корупция, отправени към премиера. Всичко това е далеч от идеалните условия за справяне с нарастващата криза със сигурността.
Мащабната атака на сирийска територия в неделя вечерта не предвещава война.
В момента и иранците не искат война. Една от основните причини за провала на Сюлеймани миналата пролет, беше подценяването на способностите на Израел. Изглежда, че иранците не са напълно разбрали, че преместването на напрежението до границата с Израел би ги поставило в по-лошо положение по отношение на превъзходството на военновъздушните сили на Израел и качеството на разузнавателните данни, с които разполага. Трудно е да се повярва, че сега ще се отправят към директна конфронтация.
Както Нетаняху публично заяви, продължаващите атаки на Израел сигнализират, че правителството е решено да поддържа известна степен на свобода на действие в сирийско небе - поне в Централна и Южна Сирия. В северозападната част на страната, близо до руските бази, не се съобщава за никакви израелски нападения, руски разузнавателен самолет беше свален през септември миналата година.
Но
сигналите са ясни: ще има продължителни въздушни атаки на сирийска територия с различна интензивност през следващите седмици и месеци.
Руснаците могат евентуално да спрат това, ако успеят да наложат обвързващи споразумения на всички участващи страни.
Никой вече не споменава за САЩ. Въпреки че оттеглянето на американски войници от Сирия бе отложено за момента, президентът Доналд Тръмп ясно показа, че няма истински интерес към това, което се случва там.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!