Израелската армия обвини ислямисткото движение Хамас, че възпрепятства прехвърлянето в Газа на хуманитарната помощ, конфискувана от международната "Флотилия на свободата", предаде Франс прес.
Израел е натоварил 20 камиона с хуманитарни помощи от флотилията, главно медицински материали, дрехи, одеала и играчки, съобщи пред журналисти говорителката на израелската армия Авитал Лейбович.
За съжаление за момента палестинците не искат да приемат доставката и камионите не могат да влязат в ивицата Газа, обясни тя.
По думите й армията предполага, че
Хамас възпрепятства прехвърлянето на хуманитарната помощ
Очевидно смятат, че благото на населението е по-маловажно от вътрешната политика, допълни говорителката.
Във вторник израелската армия съобщи, че товарът хуманитарни помощи от един от общо шестте кораба от международната флотилия, е бил натоварен на камиони, които са отпътували към Керем Шалом, където се намира основният КПП за внос на стоки в ивицата Газа.
Без да отговори директно на израелските обвинения, говорителят на движението Тахер ан Нуну обяви, че Хамас, който контролира ивицата Газа, не е получил помощта.
Сега приоритет е да се освободят онези, които бяха отвлечени, и да се върнат в техните страни, както и мъчениците и ранените, каза говорителят, визирайки близо 700-те пропалестински активисти, които бяха заловени от израелски командоси при рейда срещу международната флотилия.
Три турски самолета, превозващи общо 466 пътници от "Флотилията на свободата", пристигнаха тази нощ в Истанбул от Израел, предадоха агенция Франс прес и Асошиейтед прес.
На първия самолет бяха и телата на деветте жертви на израелския рейд срещу международния конвой.
Пристигналите бяха приветствани на летището от турския вицепремиер Бюлент Арънч и няколко парламентаристи.
Те бяха подложени на варварско отношение и натиск, но се върнаха с гордост,
каза Арънч пред стотици близки и поддръжници на активистите, които скандираха "Аллах е велик".
Още близо десет хиляди души отпразнуваха завръщането им на централния истанбулски площад "Таксим".
Демонстрантите, развяващи турски и палестински знамена, изгориха портрети на президентите на Израел Шимон Перес и на САЩ Барак Обама.
На издигнатите плакати може да се прочете надпис "Израел е жесток".
Вицепремиерът съобщи, че активистите ще бъдат подложени на тестове в Истанбулския институт по медицина, за да се проверят твърденията, че са били "натровени".
Турция ще използва резултатите от тестовете, когато "потърси правата си в съответствие с международното право", допълни той.
Малко по-рано други три турски самолета превозиха от Израел до Анкара 18 турски и един ирландски гражданин, ранени по време на израелския рейд.
Само един турски гражданин, който е тежко ранен, е останал в Тел Авив, тъй състоянието му не е позволило да бъде транспортиран, съобщи външният министър Ахмет Давутоглу.
Същевременно самолет на гръцките военновъздушни сили транспортира до Атина 35 активисти от международната флотилия, предаде АП. На борда на самолета пътуваха 31 гърци, трима французи и един американец.
Те бяха посрещнати на летището в Елевзина от десетки техни роднини и поддръжници.
Други шестима гръцки активисти пристигнаха от Израел във вторник.
Израелската блокада на ивицата Газа "трябва да бъде вдигната незабавно",
заяви пред журналисти генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, цитиран от агенция Франс прес.
Сериозният инцидент с израелската акция срещу международната флотилия, превозваща хуманитарна помощ за Газа, "извежда на преден план блокадата на тази територия, която продължава от дълго време", каза той.
"Тази блокада е контрапродуктивна, неморална и не може да бъде поддържана. Тя трябва да бъде вдигната незабавно", подчерта той.
Изявлението беше направено след поредицата от срещи на генералния секретар на ООН с посланиците на Израел, Турция, арабските страни и петте постоянни членки на Съвета за сигурност (Китай, САЩ, Франция, Великобритания и Русия).
Същевременно на заседание на Арабската лига в Кайро арабските държави решиха да поставят въпроса за блокадата на Газа пред Съвета за сигурност на ООН, предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Те ще настояват Съветът за сигурност да поиска от Израел да вдигне блокадата, съобщи генералният секретар на Арабската лига Амр Муса.
Вчера Съветът на ООН по правата на човека осъди в резолюция "възмутителната атака" на Израел срещу международната флотилия, превозваща хуманитарна помощ за Газа, предаде Асошиейтед прес.
Резолюцията, предложена от ислямските държави, беше приета с 32 гласа "за", три "против" и девет "въздържали се". Против документа гласуваха САЩ, Италия и Холандия.
Съветът по правата на човека реши
да състави анкетна комисия, която да разследва евентуални нарушения
на международното право от страна на Израел.
Вашингтон обаче заяви, че не поддържа това решение, тъй като счита, че Израел е в състояние да проведе "надеждно, прозрачно и справедливо" разследване на случая, съобщават Франс прес и ИТАР-ТАСС.
"Считаме, че Израел е в по-добра позиция да ръководи това разследване и е напълно способен да разследва случай, в който е замесена собствената му армия", заяви говорителят на Държавния департамент Филип Кроули.
По думите на говорителя американската администрация е на мнение, че с приемането на резолюцията Съветът на ООН по правата на човека си е направил "прибързани изводи" за инцидента с международната флотилия.
Действията на Съвета могат само "да политизират допълнително деликатната и нестабилна ситуация", предупреди Кроули.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!