К итай рязко намали вноса си на руски петрол през последните месеци, според статистиката на китайските митнически власти.
Руските петролни потоци към Китай, както от тръбопроводи, така и от доставки, се сринаха до 1,76 милиона барела на ден миналия месец, спад от 7,4% на годишна база и най-ниското количество досега тази година.
Тази цифра бележи продължаващ спад. Руските петролни потоци към Китай през юли са намалели с 22 процента от декември и с 30 процента от март, съобщи Moscow Times.
Рекорден от началото на войната в Украйна износ на петрол от Русия
Това е тревожна тенденция за Русия, която продължава дори след високопоставените разговори на президента Владимир Путин с китайския президент Си Дзинпин през май. Миналата година Русия изпревари Саудитска Арабия като източник номер 1 за Китай на изкопаеми горива, представлявайки близо една пета от потреблението на петрол от втората по големина икономика в света.
Русия започна да разчита в голяма степен на търговията с Китай след международните санкции, наложени заради нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. и загубата на голяма част от европейския пазар за нейния петрол. Търговските потоци с Китай нараснаха с над 26 процента до връх от 240 милиарда долара миналата година, като петролът представляваше почти две трети от това.
Междувременно Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, увеличи доставките от руски конкуренти в други региони.
Вносът на петрол от Саудитска Арабия е нараснал с 13 процента, или 6,41 милиона тона, от юли 2023 г., според Reuters. Доставките на петрол от третия по големина източник на петрол в Китай, Малайзия, са се увеличили с 61 процента на годишна база.
Малайзия е основен регионален център за доставки на петрол, включително тези, според съобщенията, от Иран и Венецуела, които са обект на международни санкции съответно заради техните ядрени програми и политически режими. Китай не съобщи за внос на петрол от нито една от тези страни.
В съвместното изявление, публикувано след срещата на върха през май в Пекин, Путин и Си се ангажираха да задълбочат „сътрудничеството в областта на петрола, природния газ, втечнения нефтен газ, въглищата и електричеството“, както и да осигурят „безпрепятствен транспорт на енергийни ресурси“.
Кремъл: Русия ще спре да продава петрол на страните, които наложат ценови таван
Друг основен източник на приходи за силно санкционираната икономика на Русия са нейните потоци от природен газ към „безлимитния“ партньор Китай, който се радва на значителна отстъпка.
Визитата на Путин обаче дойде само две седмици след като руският държавен газов гигант “Газпром” отчете загуба на пари миналата година за първи път от повече от две десетилетия.
Това оказва допълнителен натиск върху Кремъл да прокара планирания тръбопровод “Силата на Сибир-2”. Въпреки усилията на Путин, той очевидно не успя да осигури зелена светлина за този проект.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: САЩ: Китай помага на Русия да води войната в Украйна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!