Ф ранция е против започване на преговори с Македония за Европейския съюз заради недостатъчния напредък на реформата на статута на Специалната прокуратура. Това съобщи френски дипломатически източници.
„По-конкретно, смятаме, че Македония трябва да положи допълнителни усилия особено в частта, която засяга Специалната прокуратура. Смятаме, че и Македония, и Албания трябва да свършат още много неща и че състоянието не е толкова розово, както ни се представя“, заяви френски дипломатически източник, цитиран от МИА.
Ето условията на България към Македония за ЕС
Той поясни, че това е в момента официалната позиция на френските власти и тя ще бъде съобщена на министрите на външните работи, които се събират във вторник на среща в Люксембург.
Албания също трябва да положи допълнителни усилия за завършването на съдебната реформа. Франция ще подчертае значителните проблеми, които съществуват в нея, за което свидетелства фактът, че страната остана без съдии.
По отношение на Преспанския договор Франция смята, че той е от голямо историческо значение, но „няма никакво отношение към процеса на разширяване“.
Заев за Македония: „Нямаме план „Б” с България
„За нас Преспанският договор няма никаква връзка, той е исторически договор, но не е свързан директно с процеса на разширяването. Това е важен и необходим договор, но не трябва да се очаква, че той ще отблокира процеса на разширяване“, посочи друг френски дипломат.
Дори и да се реши въпросът за Специалната прокуратура до вторник, когато ще се проведе министерската среща в Люксембург, Франция ще отложи преговорите с двете страни, а също така ще иска те да се движат заедно в преговорите, обясни дипломатът.
Ето защо Париж предлага ЕС да се върне към въпроса за преговорите през март 2020 г., но без никаква гаранция, че ще даде зелена светлина дори тогава.
„Трябва да заключим, че процесът на присъединяване към ЕС е твърде технически и недостатъчно политически и че не ни позволи да видим трансформацията на обществата така, както очаквахме. По тази причина молим Европейската комисия да постави методологията за разширяване на масата на преговорите, за да може тази методология да бъде повече политическа, по-постепенна, но и по-обратима“, заявяват френският дипломат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!