И зборният ден в САЩ започна. Американците избират дали републиканецът Доналд Тръмп да остане в Белия дом, или на негово място да дойде демократът Джо Байдън.
Петимата избиратели в Диксвил Ноч, селце с 12 жители в североизточната част на САЩ, символично откриха изборния ден в полунощ, като гласуваха единодушно за демократа Джо Байдън, съобщи Франс прес. Селцето, разположено в горите на щата Ню Хемпшир, до границата с Канада, изпълнява тази традиция от 1960 г., за което е получило титлата "Първо в страната".
Как се определя победителят?
Решаващи за кандидатите за президент не са гласовете на избирателите, а избирателната колегия. Всеки щат представлява определен брой гласове в избирателната колегия въз основа на неговото население. В колегията има 538 места, така че победителят е кандидатът с 270 или повече електорални гласа, информира БГНЕС.
Подобно на повечето системи за гласуване, избирателният колеж има редица плюсове и минуси, но е изключително уважаван поради своите исторически корени, датиращи от основаването на САЩ. Обикновено колегията отразява резултатите от гласуването по щати, но на два от последните пет избора, включително 2016 година, спечелени от Доналд Тръмп, това не се случи.
Това означава, че действителното гласуване се извършва на щатско ниво, а не на национално ниво.
За победа в избирателната колегия са необходими най-малко 270 от общо 538 гласа.
Всички щати с изключение на два имат правилото „победителят взима всичко“, така че кандидатът с най-много гласове получава всички гласове в колегията на щата.
Повечето щати имат силни политически предпочитания и са склонни да гласуват предимно за една от партиите. Следователно кандидатите насочват усилията си към дузина щати, в които имат приблизително равни шансове. Тези щати се наричат ключови.
В тези щати, често наричани и колебаещи се, предпочитанията на гласоподавателите са разделени по равно между демократите и републиканците. Традиционните ключови щати включват Флорида и Охайо. Други като Аризона и Тексас, които преди това гласуваха за републиканците, се считат за ключови през 2020 г. поради нарастващата подкрепа за Демократическата партия.
Електронни издания на американските вестници направиха
обобщения на предизборната кампания, разделението сред гласоподавателите и предизвикателствата пред страната.
Вестник "Вашингтон пост" извежда в заглавие на челния си материал, че "Въпросът за един милион долара, свързан с изборите, е кой още не е гласувал?". Изданието припомня, че повече от 98 милиона американци вече са упражнили правото си на глас до понеделник вечерта, което е изумително число, равняващо се на около 70 процента от всички гласували преди 4 години. Докато три щата - Тексас, Хавай и Монтана, надхвърлиха чрез гласуване по пощата и ранно гласуване избирателната активност отпреди 4 години, в други щати картината е различна и това ще доведе до повишена активност в деня на изборите. До понеделник Пенсилвания беше достигнала само 40 на сто от нивото през 2016 г., а Охайо и Мичиган - 60 процента, пише "Вашингтон пост".
Вестникът изтъква, че от това дали президентът републиканец Доналд Тръмп ще успее да накара големи маси свои поддръжници да гласуват днес, най-вече в Пенсилвания и Северна Каролина, за да преодолее изоставането си от демократа Джо Байдън, зависи крайният победител.
В няколко щата, където законът позволява, в понеделник започна обработка на получените предварително бюлетини, но не и броенето им. Вестникът пише в друго заглавие, че "Служебните лица се готвят за непредвидимото с настъпването на напрегнатия изборен ден". Пак в заглавие, изданието откроява, че докато САЩ гласуват, светът наблюдава с безпокойство и надежда.
Вестник "Ню Йорк таймс" обобщава в коментарно заглавие, че "Държава, изправена пред високи нива на безработица, зараза с коронавирус и безпокойство, избира своя президент". В подзаглавие изданието подчертава, че избирателите споделят дълбокото си безпокойство за бъдещето на Америка. Вестникът пише, че държавата с 8 процента безработица, която оплаква 231 000 починали от Ковид-19, където четирима от всеки петима американци казват, че се безпокоят за бъдещето на страната си, днес получава последен шанс да реши кой кандидат е най-добре подготвен да я преведе през тези плашещи числа.
Изданието цитира национално допитване на "Ню Йорк таймс" и "Сиена" колидж, от което се вижда, че гласоподавателите от целия политически спектър казват, че се тревожат, че следващото поколение американци ще живее по-зле. Освен това са загрижени, че Америка може да загуби демокрацията си, съобщава "Вашингтон пост".
Вестникът изтъква, че за ляво ориентираните и за десните хора това усещане означава различни неща. За републиканците то е пълзящ социализъм, идващ от средите на Демократическата партия, и дълбоки промени в американските ценности на фона на протести срещу полицията и исторически фигури.
Демократите пък се опасяват от заплахи за демокрацията, идващи от самия Бял дом, тъй като смятат, че Тръмп подкопава националните институции и върховенството на закона.
Друга анкета, цитирана от "Ню Йорк таймс", показва, че демократи и републиканци са разделени не само по отношение на кандидата, когото подкрепят, но и по въпроси, станали тази година неразделни от партийната политика. Демократите вярват, че най-лошото от епидемията от коронавирус предстои, докато републиканците смятат, че най-лошото е вече минало. Различията има и в отношението към движението "Животът на чернокожите има значение", дори по това дали да се възстанови присъствено обучение в училищата.
Вестникът отбелязва, че тревогите за изборни измами, дезинформация, вероятност от насилие и нарушаване на хода на гласуването също безпокоят американците. Но в Омаха например, неотдавнашният виновник за удължено с повече от час чакане за ранно гласуване в окръг Дъглас, се оказал не толкова престъпен: катеричка прегризала електрически кабели.
"Ню Йорк таймс" обобщава, че "Необезсърчени от пандемията, американците се готвят да произнесат присъда срещу Тръмп". Изданието пише в подзаглавие, че президентът Тръмп и демократът Байдън се профучали през ключови щати, завършвайки необикновена кампания, проведена в условията на здравна криза и дълбоко икономическо безпокойство.
Изданието отбелязва, че в своите криволичещи и изпълнени с недоволство предизборни прояви, Тръмп се е нахвърлял на Нанси Пелоси, Хилари Клинтън и медии, оформяйки преизбирането си като икономически императив с цел избягване на смъртоносно блокиране от Байдън на крехкото възстановяване на икономиката.
Според вестник "Вашингтон таймс", леви активисти планират безредици в столицата и предупреждават за преврат на Тръмп след изборите. Изданието пише, че левите активисти са публикували плановете си онлайн и смятат да предизвикат безредици по улиците на Вашингтон, ако президентът Тръмп откаже да признае резултата от изборите. Радикални групи изразяват опасения, че Тръмп може да откаже да сдаде поста и планират да отговорят със затваряне на столицата и тормоз срещу връщащите се в града законодатели по железопътни гари, летища и по домовете им.
Вестникът съобщава, че антиТръмп групата "ШътдаунДиСи" е публикувала на сайта си план, който "гарантира, че Тръмп ще си тръгне от Белия дом" и отбелязват, че от месеци тренират, организират се и правят проучвания. Групата обявява и следизборни демонстрации в три фази. "ШътдаунДиСи" информира, че в четвъртък ще блокира Белия дом с каравани на протестиращи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!