Б роени часове остават до президентските избори в САЩ. Резултатите от вота се очакват с особено голям интерес не само от жителите на страната, но и в Киев и Москва. Независимо кой спечели надпреварата за Белия дом, последствията за войната в Украйна ще бъдат осезаеми. Експертите са единодушни, че американската подкрепа е от огромно значение за украинската армия, а без нея тя няма как да се противопостави на руската офанзива. По време на дебата между Доналд Тръмп и Камала Харис, състоял се през септември, двамата имаха възможност да представят позициите си по въпроса за продължаващия конфликт. Кандидатът на републиканците на два пъти избегна да даде отговор на въпроса дали Украйна трябва да спечели войната с Русия. Вместо това, той повтори твърдението си, че ще успее да договори сключването на мирно споразумение между Киев и Москва – и то още преди официално да встъпи в длъжност. Харис на свой подчерта, че ще продължи да оказва подкрепа на Украйна „докато е необходимо“, допълвайки, че Тръмп иска да преговаря с „диктатор, който ще го изяде за обяд“, визирайки руския държавен глава Владимир Путин. Какво всъщност знаем за намеренията на двамата кандидати за президентския пост в САЩ?
Donald Trump blamed Volodymyr Zelensky for Russia’s invasion of Ukraine in a podcast interview released on Thursday, inverting the facts of the largest military action in Europe since World War II. https://t.co/QVRTTqtZsJ
— The New York Times (@nytimes) October 18, 2024
- „Бързо“ и „справедливо“ споразумение
След началото на руската инвазия в Украйна, започнала през февруари 2022 г., Тръмп многократно заяви, че незабавното прекратяване на войната е в интерес на САЩ и той може да постигне тази цел. По думите му, ако беше спечелил изборите през 2020 г., Путин изобщо нямаше да започне офанзивата. Нещо повече – Тръмп непрекъснато повтаря, че и Путин, и украинският президент Володимир Зеленски го уважават и ще използва това, за да накара двамата държавни ръководители да седнат на масата за преговори. Анализаторите, обаче, смятат, че тези твърдения не отговарят на истината. Отношенията между Тръмп и Путин повдигат редица въпроси, на които все още няма категорични отговори, което на свой ред стана повод за започването на редица разследвания. Преди около месец, журналистът Боб Удуърд разкри, че в разгара на пандемията от COVID-19, Тръмп (по това време президент на САЩ) тайно е изпратил тестове за опасната болест на Путин – твърдение, потвърдено от Кремъл.
Отношенията между кандидата на Републиканската партия и Зеленски също са обект на много коментари. В център на вниманието се превърна телефонен разговор, проведен между тях през 2019 г., в който Тръмп оказва натиск върху украинския президент, настоявайки властите в Киев да започнат разследване срещу Джо Байдън. В замяна, тогавашният американски държавен глава обещава да подкрепи Зеленски на фона на ескалиращото напрежение в Източна Украйна. Няколко години по-късно, един от съветниците на Тръмп заяви пред Конгреса, че единствената цел на президента е била да извлече политически дивиденти и всъщност „не му е пукало за Украйна“. На 27 септември тази година републиканският кандидат се срещна със Зеленски, подчертавайки, че както украинският лидер, така и Путин искат мир, а сключването на „бързо“ и „справедливо“ споразумение е напълно възможно. Въпреки това, той отказа да разкрие подробности, обяснявайки, че е „твърде рано“. По непотвърдени данни, планът на Тръмп включва териториални отстъпки от страна на Киев, създаването на демилитаризирана зона между Русия и Украйна, както и „спирането на разширяването на НАТО на изток“ – идея, защитена от сина на претендента за Белия дом Доналд Тръмп-младши. Според него, само по този начин може да се избегне опасността от евентуалното използване на ядрено оръжие.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky met with Vice President Kamala Harris just weeks before a US election that could profoundly impact Ukraine's future. Donald Trump says his own meeting is set for Friday. https://t.co/Xczy23k5hh
— CNN (@CNN) September 26, 2024
- Стратегически интерес, а не благотворителност
Подходът на Тръмп към войната в Украйна е обект на непрекъснати критики от страна на Харис. „Това не са предложения за мир“, отбелязва тя, допълвайки, че републиканецът иска „Киев да се предаде“. Позицията ѝ не е изненадваща. Като вицепрезидент на Джо Байдън, тя нееднократно е завявала, че подкрепя териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Малко след началото на руската инвазия, Харис посети Европа, за да помогне за създаването на коалиция от страни, подкрепящи Киев. През февруари 2023 г. тя участва в Мюнхенската конференция по сигурността и произнесе реч, в която определи действията на руската армия като „престъпления срещу човечеството“, допълвайки, че САЩ ще продължат да подкрепят своите украински партньори. От началото на конфликта, Вашингтон е отпуснал значителна помощ на Киев, възлизаща на приблизително 64 млрд. долара. Според администрацията на Байдън, тези разходи, както и налагането на санкции на Москва, не само представляват жизненоважна подкрепа за Киев, но и припомнят, че Кремъл носи пълната отговорност за настоящата криза.
Анализаторите са единодушни, че ако Харис стане президент, политиката на Белия дом спрямо войната в Украйна ще остане на практика непроменена. По думите ѝ, оказваната на Киев помощ е от огромно значение за сигурността на НАТО и САЩ. По време на дебата си с Тръмп, кандидатката на демократите отбеляза, че Украйна далеч не е единствената цел на Путин. Според нея, той представлява заплаха и за други части на Европа, „като се започне от Полша“ и балтийските републики. По време на среща със Зеленски във Вашингтон, състояла се на 26 септември тази година, Харис заяви: „САЩ подкрепят Украйна не от благотворителност, а защото това е в наш стратегически интерес“. В същото време, настоящата политика на Белия дом е подложена на сериозни критики. Според опонентите на Байдън, действията на администрацията му са твърде бавни и колебливи, особено по отношение на оръжейните доставки. Освен това, Вашингтон не застава категорично зад желанието на Украйна да се присъедини към НАТО – ход, който според редица експерти би довел до стабилизиране на ситуацията в района в дългосрочен план. Трудно е да се прогнозира дали Харис би подкрепила влизането на страната в Алианса, като според някои това би се случило, но при едно условие – НАТО да защитава само онези територии, които в момента са под контрола на Киев.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Дебатът, който не се състоя – защо Тръмп отказва да се изправи срещу Харис
Скандалните тайни на технологичните гиганти, които възмутиха света
Една година по-късно – задълбочаващата се криза в Близкия изток
Сблъсъкът на вицепрезидентите – Джей Ди Ванс срещу Тим Уолц
Екстремното време, което заплашва Европа
Най-абсурдното състезание в историята на Олимпийските игри
Тръмп или Харис – за кого ще гласуват младите американци
Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?
„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент
Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка
Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували
Непознатата история на Статуята на свободата
Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна
Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп
Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел
Звездният миг на крайната десница
Великобритания по пътя на промяната
Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори
Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои
Севернокорейската авантюра на Путин
Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница
Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха
Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!