С минимална преднина управляващата партия в Челна гора печели парламентарните избори.
В тези избори на карта е заложено политическото бъдеще на президента Мило Джуканович, който оглавява Демократичната партия на социалистите /ДПС/ и управлява Черна гора от началото на разпадането на Югославия през 1990 г. и по време на разпадането на съюза със Сърбия през 2006 г. Джуканович ръководеше усилията на страната за членство в Европейския съюз и осигури присъдиняването й към НАТО през 2017 г.
Ройтерс отбелязва, че нито дългогодишната управляваща партия, нито просръбската и проруска опозиция няма да имат мнозинство в 81-местния парламент. Вотът изправя ДПС пред коалиция от предимно сръбски националистически партии, които искат по-близки връзки със Сърбия и Русия.
Според обявените от Държавната избирателна комисия предварителни резултати, след обработване на 98,55 процента от гласовете, коалицията около Демократичната партия на социалистите на Джуканович печели 35,12% от гласовете и вероятно ще има 30 депутати. Опозиционната коалиция "За бъдещето на Черна гора" печели 32,54% и 27 мандата, коалицията "Мирът е нашата нация" - 12,55%, 10 места в парламента, коалицията "Черно на бяло" - 5,57%, 4 мандата, социалдемократите на Иван Брайович - 4,09%, 3 депутатски места. Три места получава Бошнячката партия, две места социалдемократическата партия "Силна Черна гора" и по едно място получават две албански партии.
По време на кампанията Джуканович заяви, че вотът е жизненоважен за защитата на независимостта на страната пред заплахата от подновените опити на Белград и Москва да назначат свои марионетки, за да си върнат влиянието в близката славянска и православна страна.
Черногорският премиер: Разчитаме да бъдем следващата страна-членка на ЕС
Водената от университетския професор Здравко Кривокапич коалицията "За бъдещето на Черна гора" е подкрепяна от влиятелната в Черна гора Сръбска православна църква. Черногорците, които се идентифицират като сърби, са една трета от населението от 620 000 души. Повечето черногорци и сърби споделят един език и православна вяра и много сръбски граждани имат корени и семейства в Черна гора.
По време на изборите през 2016 г. властите обявиха, че са предотвратили опит на руски агенти и група сръбски националисти да свалят правителството, да убият Джуканович, който тогава бе премиер, да спрат влизането на страната в НАТО и да докарат на власт проруска коалиция. Москва на няколко пъти отхвърли твърденията, че е замесена, като "абсурдни".
Опозиционни лидери обвиняват Джуканович, че управлява Черна гора като собствено владение с връзки с организираната престъпност. Отхвърляйки това, Джуканович, който очаква да бъде преизбран през 2023 г. за президент, обвини Сърбия и Русия, че използват църквата и просръбската опозиция, за да подкопаят независимостта на републиката.
Как вдигането на карантината скара Сърбия и Черна гора
Алиансът "За бъдещето на Черна гора", подкрепи протестите срещу религиозния закон, който според Сръбската православна църква ще позволи на държавата да отнеме нейното имущество. Ние трябва да защитим нашата вяра, заявява групата, като същевременно обвинява правителството в широкомащабен "грабеж".
Трета политическа сила е центристкият съюз Мирът е нашата нация, който също подкрепи Сръбската православна църква и критикува ширещата се корупция, но е смятан за по-умерен.
Лидерът на коалицията "За бъдещето на Черна гора" Здравко Кривокапич обяви снощи победа и каза, че тази коалиция подава на всички ръка на помирение, пише белградският вестник "Политика". Весник "Данас" съобщава, че десетки сръбски граждани са отпразнували в центъра на Белград изборните резултати в Черна гора. Те развявали знамена на Сърбия и Черна гора, палели факли и скандирали против президента на Черна гора Мило Джуканович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!