Д окато държавите по света се подготвят за потенциално второ президентство на Доналд Тръмп, един лидер разработва прецизна дипломатическа стратегия. Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол наскоро възобнови тренировките си по голф след осемгодишна пауза, за да е подготвен за евентуална „голф дипломация“ с новоизбрания американски президент, съобщи неговата канцелария пред CNN във вторник.
Според източници, Юн се е върнал към играта по съвет на своите съветници, макар че не се уточнява кога точно е започнал тренировките.
Откакто Тръмп беше преизбран за президент на САЩ миналата седмица, неговият график е натоварен с поздравления и опити за контакти от страна на световни лидери, които се стремят към бърза среща с бъдещия американски президент. Голфът отдавна се е утвърдил като изпитан начин за сближаване с Тръмп, тъй като този спорт е ключов за бизнеса му – неговите голф игрища и свързаните с тях компании носят стотици милиони долари приходи, според разследване на CNN от 2018 г.
През първата си година на поста през 2017 г. Тръмп посети повече голф игрища от който и да е друг скорошен американски президент, като често канеше законодатели и бизнес лидери за общи игри в своите имоти във Флорида, Ню Джърси и Вирджиния. Японският лидер Шиндзо Абе му подари позлатени голф стикове при посещението си в Тръмп Тауър през 2016 г., а по-късно двамата играха голф заедно във Флорида и Япония.
Sundays with Grandpa 💛 pic.twitter.com/UfKdu0RJI7
— Kai Trump (@KaiTrump) November 10, 2024
По време на предишното си президентство Тръмп се срещна неколкократно с тогавашния президент на Южна Корея Мун Дже-ин и проведе сложни преговори със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, включително поредица от безпрецедентни срещи на върха, като неведнъж заяви, че отношенията им са били много близки.
Голфът също заемаше роля в двустранните отношения. При посещението си в Южна Корея през 2017 г., Тръмп похвали местните голфъри, подчертавайки, че корейците доминират в спорта, като осем от първите десет в световната ранглиста са корейци.
Ако се върне в Белия дом, Тръмп ще завари Корейския полуостров в различна обстановка. Безпокойството за режима на Ким Чен Ун и потенциалните заплахи, които той представлява, нараства както в САЩ, така и сред техните съюзници, особено след неуспешния опит на Тръмп за постигане на споразумение с Ким по време на предишния му мандат.
South Korean President Yoon Suk Yeol has started golfing again after a eight years hiatus to prepare for meetings with US President-elect Donald Trump. pic.twitter.com/IlfMRcRrQf
— Ground News (@Ground_app) November 12, 2024
В същото време, правителството на Юн, който пое поста през 2022 г., зае твърда позиция в съюза със САЩ за възпиране на Северна Корея. Вероятно Южна Корея няма да насърчава срещи между Тръмп и Ким без ясна рамка за ядрено разоръжаване на Пхенян.
Същевременно отношенията на Северна Корея с Русия се задълбочават, като се смята, че Пхенян е изпратил на Русия хиляди войници и оръжия за подкрепа на конфликта в Украйна – факт, който западните лидери възприемат като сериозна ескалация.
Друга потенциална трудност за Юн при президентството на Тръмп е бъдещето на американските войски в Южна Корея. Присъствието на 28,500 американски войници на Корейския полуостров се счита за съществено за укрепване на съюза между двете страни и за възпиране на евентуални атаки от Северна Корея, както и за противодействие на китайската агресия.
Тръмп, който гледа на договорните задължения на САЩ по-скоро през призмата на бизнес взаимоотношения, неведнъж е изразявал мнение, че Южна Корея не допринася достатъчно финансово за тези сили. Месец преди изборите двете страни постигнаха предварително ново петгодишно споразумение за споделяне на разходите за американските войски в Южна Корея, което да укрепи съюза преди президентската надпревара в САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!