Севернокорейската телевизия за първи път в историята си показа в едно от предаванията си флага на Южна Корея.
Както съобщават днес японски медии, цитирани от ИТАР-ТАСС, това станало на 20 май по време на излъчването на запис на един от мачовете на провеждания в Париж световен шампионат по тенис на маса.
Обикновено в КНДР флагът на Южна Корея, ако кадрите с него не могат да се изрежат, е "цензуриран" чрез размазване на образа. Но в понеделник пхенянската телевизия не само излъчи мача между отборите на двете корейски държави, но и ясно показа южнокорейския флаг редом до таблото с резултатите от играта. На този мач победиха севернокорейските играчи.
В Сеул не изключват, че отмяната на забраната върху показването на флага на Южна Корея може би е
сигнал за
готовността на Пхенян да възобнови диалога с Юга,
отбелязва агенцията.
Междувременно в Китай на еднодневно посещение пристигна специален представител на севернокорейския лидер Ким Чен-ун, предаде официалната агенция КЦТА в кратко съобщение. Освен името на пратеника - началника на Главното политическо управление на Корейската народна армия Чхуе Рьон-хе, в него не се споменава нищо за целта на визитата.
Китай е главния политически и икономически благодетел на изолираната страна, но Ким Чен-ун не го е посещавал откакто пое властта след смъртта на баща си Ким Чен-ир през декември 2011 г., припомня АП. Вашингтон притиска Пекин да използва влиянието си, за да убеди Пхенян да изостави ядрените си амбиции.
Японски медии коментират, че
целта на безпрецедентната
визита е подобряване на охладнелите напоследък отношения на
Пхенян с Пекин,
съобщава ИТАР-ТАСС.
Началникът на Главното политическо управление на Корейската народна армия играе важна роля в йерархията в Пхенян. Той заема в нея трето място след лидера на страната Ким Чен-ун и председателя на Президиума на Върховното народно събрание (парламента) Ким Йон-нам.
Японското правителство пък официално потвърди, че
проучва въпроса за възобновяване на диалога с КНДР,
съобщиха световните агенции.
Преговорите за решаване на въпроса с отвлечените от Северна Корея през 70-те и 80-те години на XX век японци се състояха за последно на 15 ноември м.г. в Улан Батор. Диалогът беше прекъснат, след като през декември Северна Корея изстреля ракета носител със спътник и извърши ядрен опит през февруари.
Генералният секретар на кабинета на министрите Йошихиде Суга заяви днес на пресконференция, че преговори на високо равнище с КНДР са възможни, ако те могат да доведат до пробив по въпроса за отвличанията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!