Президентите на Русия Дмитрий Медведев и на Турция Абдуллах Гюл са обсъдили по телефона мерките на турската страна за улеснения при преноса на природен газ по тръбопровода "Южен поток" през турски води в Черно море.
Според прессслужбата на Кремъл Абдуллах Гюл оповестил, че съгласно договореностите, постигнати по-рано на най-високо равнище, турското правителство е взело необходимите решения за издаване на разрешителни, за да бъдат извършени геоложки проучвания в изключителната икономическа зона на Турция в района на Черно море с цел реализацията на "Южен поток".
Турция склони за осъществяването на Южен поток" срещу участието на Русия в строителството на петролопровода "Самсун-Джейхан", пише "Комерсант".
Вчера руският вицепремиер Игор Сечин, министърът на икономическото развитие на Италия Клаудио Скайола и министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз подписаха Съвместна декларация за строителството на петролопровода "Самсун-Джейхан" на тристранна среща в Милано.
В документа се изразява подкрепата на правителствата на трите страни за Меморандума за разбирателство по проекта за строителство на петролопровода "Самсун-Джейхан", подписан същия ден италианската енергийна компания Ени (Eni), руските Транснефт и Роснефт и турската Чалик холдинг (Calik Holding).
Проектът за петролопровода Самсун-Адана-Джейхан (TAPCO), който е изцяло на турска територия, предвижда изграждането на 550-километрова тръба от черноморското пристанище Самсун до средиземноморското - Джейхан.
Стойността на проекта е 2,5 млрд. долара. Изграждането ще започне през 2010 г. Целта е да се намали силно транспортирането на петрол през Босфора.
Руският вицепремиер Игор Сечин получи
съгласието на Турция за газов поток, който да заобикаля България,
пише още "Комерсант".
"Участието на Русия в проекта ТАРСО е жизненоважно за Турция, която начело с премиера Реджеп Тайип Ердоган смята да се почувства като петролна и газова свръхдържава, благодарение на своите незаменими качества като транзитьор.
Има и друга причина турците да мечтаят за проекта "Самсун-Джейхан" - той ще позволи заобикалянето на Босфора и Дарданелите, които са претоварени, тоест ще стане пълноценен алтернативен маршрут за превоз на суров петрол през Черно до Средиземно море", обяснява всекидневникът.
Най-важно за руските преговарящи обаче е било участието на Турция в "Южен поток" вместо България, "по отношение на която нещата се изясниха напълно след срещата на Владимир Путин с новия български премиер Бойко Борисов", посочва изданието.
Руският премиер говорил с българския си колега "неочаквано грубо", след като Борисов заявил, че България смята да проучи наново проблемите около изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис".
Според изданието Путин вече бил разговарял по телефона с Ердоган и турският премиер казал, че страната му е готова да участва в "Южен поток".
Тъй че Путин уверено подкрепил всички съмнения на българския си колега дали е целесъобразно изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис" - той вече е схващал, че ако българите се откажат не само от този проект, а Русия - от участието на България в "Южен поток", в крайна сметка така ще е по-добре за всички (освен България), пише вестникът.
Междувременно днес Българския енергиен холдинг (БЕХ) излезе със съобщение до медиите, в което се посочва, че България не е уведомена за намерение на Русия страната ни дабъде изключена от изграждането на газопровода "Южен поток".
От пресцентъра на "Газпром"също са отрекли подобна информация, се посочва още в съобщението.
Експерти на "Газпром" днес са се свързали с представители на БЕХ, за да уточнят датите на работни срещи по проекта, които ще бъдат през следващата седмица, добавят от холдинга.
"Естествено, няма да е зле "Бургас-Александруполис" да бъде построен,
но седемгодишните терзания на България - трябва ли и може ли да се прокарат тези 300- километра тръби - можеха да побъркат всекиго, още повече Путин, който в подобни случаи никога не е проявявал голямо търпение", добавя московският всекидневник.
Русия според него "убива два заека с един изстрел - освен "Южен поток" получава тръбопровод".
"При това не може вече да се смята за погребан и проектът "Бургас-Александруполис": съобщенията от Милано най-вероятно ще направят тревожно впечатление на българите", прогнозира "Комерсант".
След острото смърмряне от страна на Путин, София редовно заявява, че няма финансови ресурси за енергийни проекти, включително за изграждане на "Бургас-Александруполис", отбелязва в. "Время новостей".
Изданието цитира Михаил Барков, вицепрезидент на руската "Транснефт", според когото "българската страна все не може да реши дали се оттегля от проекта или не. Същевременно България отказва да го финансира, не се внасят дори най-незначителните суми за решаване на технически въпроси".
Президентът Дмитрий
Медведев днес е на официално посещение в Белград
и сред основните въпроси ще бъде обсъден проектът "Южен поток", пише електронното издание "Газета".
Очаква се Белград да демонстрира ефективността на предоставените гаранции за участието си в "Южен поток" - това може да е негласно условие Москва да му отпусне заем от 1 милиард долара, посочва руски експерт.
"Напоследък перспективите на "Южен поток" изглеждат по-мъгляви, по-специално заради позицията на държави като България и Унгария. Затова позицията на Сърбия ще бъде изключително важна за съдбата на проекта и може да повлияе върху позицията на други страни от Балканския регион", изтъква аналитикът пред "Газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!