О рганизацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) ще използва сателити, за да наблюдава античните обекти, застрашени от „културното прочистване“, извършвано от групировката „Ислямска държава“ (ИД), пише британският в. „Гардиън“.
ЮНЕСКО е на път да финализира договора за сателитно наблюдение с Института за обучение и изследователска дейност на ООН за програма, чрез която със сателити ще се наблюдават антични обекти в Сирия, Ирак, Йемен и Либия, изложени на риск от плячкосване и разрушение от групировки като ИД, казва генералният директор на организацията Ирина Бокова в интервю за британското издание.
Сателитните кадри ще бъдат с достатъчно висока резолюция, за да покажат незаконни дейности около обектите. Наблюдението ще помогне за намаляването на разрушенията и плячкосването, ще документира онова, което е било унищожено и ще подготвя експертите за възстановяването на обектите.
Данните от мониторинга ще бъдат използвани и при подготовката на досиета срещу отговорните за разрушенията лица, които ще бъдат съдени в Международния наказателен съд.
ИД установи през май контрол върху античния град Палмира в Сирия, в който има гръцки и римски останки и който е обявен от ЮНЕСКО за световно наследство. Бокова пояснява, че точни информации за ситуацията в Палмира е трудно да се получат, но е известно, че групировката е разрушила мавзолеи, храмове и статуи във и около Палмира и е заложила експлозиви.
ИД разруши асирийски руини и артефакти и в съседен Ирак, припомня „Гардиън“.
Пред британския вестник Ирина Бокова посочва, че
мащабите на щетите и на разрушенията, извършени от ИД в античните обекти са новост
в сравнение например с ограничените разрушения през 2001 г., когато талибаните взривиха будистки статуи в Бамиян в Централен Афганистан.
Сателитното наблюдение е
само една от стъпките, които тя предлага в борбата с широкоразпространеното разрушаване на антични обекти.
Бокова, която е кандидат за поста на генерален секретар на ООН, заяви, че военно действие е необходимо за връщането на контрола върху обектите, но че твърдата сила не е достатъчна. Тя призова за стъпки, в това число и натиск върху страните
да пресекат трафика на откраднати артефакти, а не само да помагат за защита на античните обекти,
защото ИД и други групировки използват търговията с крадени артефакти, за да финансират тероризма си.
Според оценки търговията в световен план на крадени произведения на изкуството възлиза на десетки милиони долари, но Бокова отбелязва, че точна цифра не може да се посочи.
ЮНЕСКО вече работи с организации като Интерпол, за да се опитва да проследи артефактите, и също така насърчава страните да въведат закони, които се справят с този проблем.
Междувременно ЮНЕСКО е помогнала за възстановяването на мавзолеи, унищожени от ислямисти групировки в Тимбукту в Мали. Четиринайсет от тях са били построени отново с местни материали и с помощта на местни имами. „Това е нашият отговор срещу екстремизма“, казва Бокова.
ЮНЕСКО сега подготвя и реконструкцията на части от сирийския град Алепо, посочва вестникът.
Бокова защитава тезата, че
на пропагандата на ИД може да се противодейства чрез представянето на алтернативни разкази в социалните медии.
В края на интервюто Бокова казва, че ЮНЕСКО е много притеснена относно Либия, от експанзията на ИД, от радикализацията на младите хора и от обстановката в Сомалия, Сахел и Мали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!