Лидерът на италианската левица Пиер Луиджи Берсани съобщи, че опитът му да сформира правителство след завършилите без явен победител избори, се е провалил, предаде Ройтерс.
През последната седмица Берсани водеше консултации с политически партии и граждански организации, за да се опита да намери изход от политическата безизходица след парламентарните избори миналия месец.
Разговорите (с другите политически формации) не бяха успешни, призна с измъчена физиономия пред медиите той и подчерта, че по време на разговорите е срещнал
"трудности, резултат от спънки и неприемливи условия"
Движението "Пет звезди", гражданската протестна формация, която е против партиите и срещу строгите икономии отказа всяко сътрудничество.
Набралото мощна подкрепа движение е водено от бившия комик Бепе Грило, според когото било възможно Италия да е без правителство и да се управлява само от парламента, за да приеме нов избирателен закон или да започне спешни мерки за подпомагане на малкия и средния бизнес.
Друг капан, който Берсани не успя да преодолее, бе евентуално споразумение с коалицията, водена от Силвио Берлускони - основният политически опонент на левицата през последните 20 години. Дори и да беше постигнато, то едва ли щеше да бъде оценено положително от левите избиратели.
Според медиите Берлускони е предложил да помогне на Берсани да получи първия вот на доверие за съставянето на правителство, но
в замяна на подкрепа за кандидатурата на Берлускони за наследник на президента
Наполитано в средата на май.
"Случаят е приключен, самият Берсани го приключи. Сега той е в задънена улица, в която се постави сам", заяви Анджелино Алфано, генерален секретар на дясната партия.
Наполитано натовари миналия петък Берсани да състави правителство. Неговата лява коалиция стана първа политическа сила след изборите през февруари. Тя разполага с абсолютно мнозинство в Камарата на депутатите, но не и в Сената, което й пречи да състави самостоятелен кабинет.
В началото на седмицата Берсани трябваше да признае, че Италия се намира в "драматично положение" и се нуждае от "правителство, което прави чудеса".
Безработицата в страната се повиши до 11,7%, най-високото й ниво от 1992 г., като 38,7% от младежите останаха без работа.
Сега президентът Наполитано поема контрола върху ситуацията и "без забавяне ще предприеме инициативи, които ще му позволят лично да прецени възможните развития", заяви негов говорител.
Държавният глава ще проведе в петък нов кръг преговори
с партиите в страната, за да се опита да състави правителство.
Преговорите ще започнат в 10 ч. по Гринуич (12 ч. българско време) и ще приключат вечерта. Наполитано ще разговаря първо с представители на партията на Силвио Берлускони "Народ на свободата".
Началото на последното заседание, което ще е с Демократическата партия на Берсани, е насрочено за 19,30 ч българско време.
Водеща тема за италианската преса
е неуспешната мисия на Пиер Луиджи Берсани да намери подкрепа за евентуално свое правителство.
Изданията подчертават обаче, че когато Берсани е информирал президента Джорджо Наполитано, че не се е справил с възложената задача, той само е направил стъпка назад, а не се е отказал от идеята да оглави правителство.
Въпреки това Наполитано реши да води лично консултациите и днес приема четирите парламентарно представени сили - десноцентристите на Берлускони, Движение "Пет звезди" на Бепе Грило, центристите на Марио Монти и накрая делегацията на Берсани, посочва в. "Кориере дела сера", коментирайки, че Наполитано излиза на бойното поле.
"Кориере дела сера" посочва още, че Берлускони има намерение да предложи за премиер Марчело Пера. Пера е политик и философ, който в миналото беше председател на Сената.
В. "Република" публикува емоционално писмо до италианските политици на ветерана на италианската музика Адриано Челентано. В него той приканва политиците да се поучат от папа Франциск.
Според Челентано, ако сега Франциск трябваше да коментира италианската политическа криза, той би казал на политиците, че няма по-голяма любов от тази между двама врагове, които за доброто на народа решават да забравят противоречията.
Папата би призовал от друга страна хората да забравят горчивината си към разочаровалите ги политици, нищо че тя е била основателна, и да им гласуват доверие за излизане от кризата.
В писмото Челентано, който подкрепя Грило, го приканва да смени тона, защото в противен случай ще тласне Берсани да се обедини с Берлускони - нещо, което едва ли би се харесало на лидера на движение "Пет звезди".
В. "Стампа" се спира върху изказване на Грило, според когото Берлускони, Берсани и Монти са развратните бащи на италианската политика.
Подобни изказвания обаче карат онази една четвърт от италианците, подкрепили Грило, да се запитат дали вотът им не е отишъл напразно и дали Грило вместо да използва енергията си за обиди, не трябва да я вложи в истински действия за промяна на страната.
В. "Унита" също коментира това изказване на Грило и посочва, че де факто то означава, че той иска Марио Монти да продължи да управлява страната.
Монти и неговият кабинет изпълняват текущите задачи в Италия от края на миналата година, но по-рано тази седмица Монти заяви, че гори от нетърпение да предаде властта на нов премиер.
В. "Джорнале" на клана Берлускони посочва, че Берсани се е провалил, но е отказал да признае поражението си, като не се е оттеглил от играта.
Изданието цитира и председателя на Сената Пиетро Грасо, според когото Италия се нуждае от правителство, независимо от твърденията на Грило, че по конституция страната може да мине и без него.
В. "Соле 24 оре" цитира водещи фигури от коалицията на Берлускони, според които вината за настоящата блокада в италианската политика е само на Берсани, който още в началото е трябвало да каже, че не може да се справи вместо да протака невъзможната си мисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!