Ч рез публикации в социалните мрежи новоизбраният президент Доналд Тръмп заплаши да наложи мита на Канада, Китай и Мексико - три от основните търговски партньори на САЩ.
Това предава Voice of America (VOA).
Когато през 2020 г. Доналд Тръмп подписа Споразумението между Съединените щати, Мексико и Канада, или USMCA, фермерът от Илинойс Дейвид Изерман оцени това като положителна стъпка за търговската политика на САЩ.
Последните постове на Тръмп в социалните мрежи, в които той предлага мита срещу Канада и Мексико, биха нарушили условията на USMCA и биха могли да повлияят на цената на царевицата и соята - продукти, които Съединените щати изнасят за тези страни и които са ключови източници на доходи за фермери като Изерман.
„Ако въведем този вид повсеместни мита, много от нашите търговски партньори ще предприемат ответни мерки“, смята Кимбърли Клаузинг, икономист в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
„Наистина нито една богата държава не разчита на митата като съществен източник на приходи“, категорична е тя.
В речта си пред Икономическия клуб на Чикаго по време на президентската кампания през октомври Тръмп изтъкна защо смята, че митата помагат на американската икономика.
В доклад от юни 2024 г. организацията Tax Foundation показа, че митата, наложени върху продукти на стойност около 380 млрд. долара по време на първата администрация на Тръмп, са стрували на американците около 80 млрд. долара под формата на нови данъци.
Администрацията на президента Джо Байдън запази по-голямата част от тези мита и добави около 18 млрд. долара нови мита върху китайски стоки, включително полупроводници и електрически превозни средства. Според Данъчната фондация, взети заедно, митата, наложени през последните седем години, са намалили БВП с 0,2% и са премахнали около 140 000 работни места на пълно работно време в САЩ.
Райън Уайтхаус е директор на националното законодателство на Фермерското бюро на Илинойс, което защитава интересите на фермерите пред законодателите. През 2019 г. Китай наложи ответни мита върху износа на американска соя, което го накара да се обърне към други доставчици. През тази година делът на Китай във вноса на соя от САЩ е 18%, което е спад спрямо 40% през 2016 г., докато митническите данни на Китай показват, че делът на Бразилия е нараснал до 76%.
Белият дом се опасява, че новата вълна от ответни мита ще навреди на американските земеделски производители на царевица и соя, които вече се справят с ниските цени.
„Ще имаме най-големия търговски дефицит в областта на селското стопанство от много време насам“, казва Дейвид Изерман.
Ето защо Изерман се надява приказките за нови мита да не се превърнат в действия, които биха могли да се отразят на доходите му.
„Историята показва, че няма победители“, казва той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!