М естните власти в село в Непал регистрираха първия еднополов брак в хималайската държава. Това съобщиха активисти. Пет месеца след като Върховният съд издаде временна заповед, с която даде зелена светлия на подобни бракове в тази до голяма степен консервативна страна.
Бракът между 36-годишния Рам Бахадур (Мая) Гурунг, който е роден като мъж, но се идентифицира като жена, и 26-годишния Сурендра Пандей, който е роден и се идентифицира като мъж, беше официално регистриран в община Дорди в окръг Лумджунг в Западен Непал, заяви служител от местността, цитиран от Ройтерс.
"И двамата сме много щастливи. Подобно на нас, всички останали в нашата общност също са щастливи", казва Пандей в телефонно интервю.
Двойката има връзка от девет години и се е оженила според хиндуистките ритуали през 2016 г. в столицата Катманду.
"Издадохме удостоверение за регистрация на брака на двойката, като взехме предвид решението на Върховния съд и инструкциите на съответните държавни органи", заяви Хем Радж Кафле, главен административен служител на община Дорди, предаде Ройтерс.
Nepal registers first same-sex marriage; 'historic', say activists https://t.co/bSuLwLzkhK pic.twitter.com/DdLF0iLG5k
— Reuters (@Reuters) November 29, 2023
През юни Върховният съд на страната издаде временна заповед, която позволява на еднополовите двойки да регистрират браковете си до окончателното произнасяне на съда.
Сунил Бабу Пант, основател на Blue Diamond Society, водещата организация за правата на хомосексуалистите в Непал, заяви, че това е победа за половите малцинства, които отдавна настояват за равни права, включително за признаване на техните бракове.
"Това е историческо събитие", казва Пант, бивш депутат, като отбелязва, че това е първото подобно събитие в Южна Азия.
Тайван е единственото друго място, където са узаконени еднополовите бракове в Азия, където обществата остават до голяма степен консервативни.
Непал, в който преобладават хиндуистите, става все по-прогресивен, след като през 2006 г. приключи продължилото десетилетие маоистко въстание. Две години по-късно политическите партии гласуваха за премахване на 239-годишната хиндуистка монархия - ключово искане на маоистите, чийто главнокомандващ сега е министър-председател и ръководи коалиционно правителство с центристката партия "Непалски конгрес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!