В понеделник (26 февруари) служители на Intuitive Machines заявиха, че се очаква спускаемият модул "Одисей" да изчерпи енергията си и да се изключи до 27 февруари. Спускаемият апарат не е проектиран да преживее лунната нощ и може да не се събуди отново след загубата на енергия.
Първият частен космически апарат, който някога е кацал на Луната, го е направил със специална технология, разкрива актуализирана информация, публикувана на сайта на компанията.
Спускаемият апарат "Одисей", построен от базираната в Хюстън компания Intuitive Machines, се приземи на южния лунен полюс на 22 февруари, като по този начин стана първият американски спускаем апарат, който паркира на Луната след "Аполо 17" през 1972 г.
Спускането на апарата обаче далеч не премина гладко - след повреда в лазерите, които машината използваше за кацане, инженерите на компанията спешно обновиха резервния лазер на НАСА, който го насочваше към лунната повърхност, съобщава Live Science.
Flight control engineers expect to lose contact with the private US moon lander Odysseus on Tuesday, cutting short the mission five days after its sideways touchdown, the company behind the spacecraft said https://t.co/WZcKCt6MAt
— Reuters (@Reuters) February 27, 2024
Оказва се, че въпреки бързото отстраняване на повредата, шесткракият спускаем апарат с височина 4 метра "се е забил в повърхността и се е наклонил", заяви главният изпълнителен директор на Intuitive Machines Стив Алтъмус. И все пак кацането настрани е повлияло само частично на успеха на мисията на космическия апарат.
"Превозното средство е стабилно, близо до предвиденото от нас място за кацане. Имаме комуникация със спускаемия апарат. Ако си спомним от времето на "Аполо", няма нито една мисия, която да е минала абсолютно перфектно, така че трябва да сме адаптивни", казва Алтъмус по време на пресконференция в неделя (25 февруари).
Позицията на спускаемия модул не е идеална, но той все още може да функционира, като някои слънчеви панели са насочени към слънцето, а някои от антените му са насочени към наземни станции на Земята, казва Алтемас. Но други антени са разположени по-зле.
CHECK THIS OUT- NASA released new images of the Odysseus' descent to the surface of the moon on Monday The lunar lander is the first private spacecraft and first from the U.S. since 1972 to reach the moon's surface. pic.twitter.com/PDpeH3b42W
— KION News Channel 46 (@KIONnews) February 27, 2024
"Имаме обаче антени, които са насочени към повърхността на Луната, и тези антени са неизползваеми за предаване обратно към Земята. И така, това наистина е ограничаващо", добавя той.
НАСА изпрати шест полезни товара на борда на "Одисей", включително набор от камери, предназначени да изследват как лунният прах се размества при кацане на космически апарати. Дори с наклонен космически кораб тези камери би трябвало да могат да събират данни до лунната нощ (14-те дни на тъмнина, когато тази страна на Луната е обърната към Слънцето), която се пада към края на седмицата.
Космическият апарат "Одисей" беше изстрелян с ракета SpaceX Falcon 9 от космическия център "Кенеди" на НАСА в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 февруари и навлезе в лунна орбита на 21 февруари. Той завърши един тесен цикъл над лунната повърхност, преди да се забави за кацане с няколко добре синхронизирани избухвания на двигателите.
Спускаемият апарат пристигна близо до кратера “Малапер”. Районът отдавна привлича учените с наличието на воден лед, който според НАСА един ден би могъл да се разгради на водород и кислород за ракетно гориво.
Private #US spacecraft #Odysseus sends first images from lunar missionhttps://t.co/CkTJIY5kV8 pic.twitter.com/rhEwfedYrQ
— Hindustan Times (@htTweets) February 27, 2024
Мисията "Одисей" е част от програмата на НАСА за комерсиални лунни товарни услуги, която космическата агенция създаде, за да стимулира разработването на лунни апарати от частния сектор. НАСА възнамерява да сключи договори с тези компании за транспортиране на товари и научно оборудване до Луната.
Препъването на "Одисей" далеч не е първият лунен инцидент и почти сигурно е най-малко сериозният: пет от последните девет опита за кацане на Луната завършиха с неуспех, включително частната мисия на "Перегрин" миналия месец, при която американският кораб заседна в космоса и бързо се разби, заради изтичане на окислител.
Японският спускаем апарат SLIM пък направи рекордно точно кацане на Луната миналия месец, но също като “Одисей”, той също се наклони, докато се приземяваше. За щастие SLIM успя да преживее първата си мразовита лунна нощ, като за кратко се събуди, за да направи нови снимки на Луната, преди изследователите да го изключат отново, за да предпазят инструментите му от прегряване в суровата лунна светлина.
* Вижте и това видео от архива ни: „Добре дошли на Луната”: Успешна мисия за американския космически апарат „Одисей”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!