Е врото става на 20 години - това е втората най-използвана валута след долара. Това е валутата на 340 милиона души в 19 страни.
"Мнозина смятаха, че това е едно начинание, което е авантюра, но тази авантюра се оказа успешна. Без договора от Маастрихт нашата икономическа политика нямаше да е възможна".
Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на официална церемония в Страсбург. Еврото бе въведено на 1 януари 1999 година. Той сподели, че е имало много критики, че това е лудост, които се чуват и до днес, но доста по-малко.
"Успехът на единната валута се дължи на Европейската централна банка. Доверието не може да бъде оспорвано. Европейската централна банка е независима, ние винаги сме се борили за нейната независимост. Мнозина критикуват политиката на еврозоната. В най-тежкия момент аз бях част. МВФ изигра важна рола в началотото на кризиата, но еврозоната се оказа достатъчно способна да оцелее след кризата. По време на гръцката криза имаше липса на солидарност. Ние бяхме свидетели на кризата в Гърция, в Португалия. Трябваше тогава да сме единни и да проявим солидарност", посочи Юнкер.
"В центъра на европейската единна валута мирът е основен фактор. Еврото е приносът, който даде моето поколение за европейското единство. Ние, следвоенното поколение, направихме много неща", продължи Юнкер.
"Валутният съюз беше наложен в Германия. Много правителства се опитваха, но трябва да припомня много хора от моето поколение за приноса им", каза той.
"Втората най-използвана валута в света - 340 милиона души в 19 държави. Всички говореха за едно невиждано проваляне на еврото като валута", каза председателят на Еврогрупата Мариу Сентену. "В последните години кризата с държавните дългове поставиха много препятствия пред еврото", обясни той, като каза и че все повече хора ще извличат полза от тази валута.
Той постави въпроса и за това, че въпреки всичко има нужда от общи усилия. "Еврото трябва да стане още по-стабилно", каза той.
"Да живее еврото, да живеее едно още по-силно евро", завърши речта си председателят на Еврогрупата.
За безработицата президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че тя е 7%.
"Откакто бе въведено еврото се оказа политически и икономически фактор. Финансовата криза разтърси устоите на еврото. От нея си извадихме две поуки - тя се основава на общата политическа решимост. Тук решаваща бе ролята на председателя на Европейската централна банка', коментира председателят на Комисията по икономически и парични въпроси на ЕП Роберто Гуалтиери.
"Ние трябва да сме наясно, че нашата обща валута трябва да се допълва от социален и демократически съюз. Нека не чакаме поредната криза, за да изработваме стандарти за по-издръжливо евро. Еврото е нашият един път и ние трябва да продължим по него. Убеден съм, че и следващият парламент ще изиграе своята роля", посочи председателят на комисията по икономически въпроси.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни заяви, че 75% одобряват еврото, което е най-високият процент подкрепа досега.
60 страни са обвързали валутата си пряко или косвено с еврото.
Когато еврото бе въведено за пръв път през 1999 г. в еврозоната влизаха 11 от тогавашните 15 страни от ЕС. Гърция се присъедини през 2001 г., една година преди датата на преминаване към парична наличност в евро, последвана от Словения през 2007 г., Кипър и Малта през 2008 г., Словакия през 2009 г., Естония през 2011 г., Латвия през 2014 г. и Литва през 2015 г. В момента в еврозоната членуват 19 държави от ЕС.
За две от страните членки извън еврозоната — Дания и Обединеното кралство са в сила клаузи за неучастие, включени в протоколите, приложени към Договора. Швеция все още не отговаря на условията за членство в еврозоната.
Оставащите страни членки, които не са част от еврозоната, като България, са сред присъединилите се към Съюза след въвеждането на еврото. В момента на тяхното присъединяване те не са отговаряли на необходимите изисквания за членство в еврозоната, но са поели ангажимент да се присъединят, когато го направят. Те са наричани „държави членки с дерогация“, като Швеция.
До половин година България ще влезе в чакалнята на еврозоната, с което започва процесът по смяна на валутата.
Страната ни е задължена да въведе еврото, но точен срок за това няма.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!