В Украйна ги наричат герои от войната, в Русия – неонацисти, т. нар. батальон "Азов" е в центъра на пропагандната война между Киев и Москва и основна цел в руската кампания за "денацификация".
Известен по-рано като батальон, а сега полк "Азов", често е обект на нападки в проруски публикации в социалните медии, включително от руските посолства в Париж, Лондон и други европейски столици.
Брутален разказ за зверства в Донбас: „Те режат крайниците на хората, вадят очите им с лъжица“
Понастоящем полкът е разположен в южния пристанищен град Мариупол, който е арена на най-тежките боеве във войната в Украйна, обсаден и методично разрушаван от руската армия, но отказващ да се предаде.
Защо Мариупол е толкова важен за Русия?
Руският външен министър Сергей Лавров използва полка, за да оправдае бомбардировката на родилно отделение в Мариупол, като заяви, че войниците от "Азов" "и други радикали" се криели в сградата.
Батальонът е създаден през 2014 г. като паравоенна милиция от крайно десни активисти, сред които чужденци и хора с неонацистки възгледи. Те са националисти, мразят Русия, но също така и Европейския съюз, НАТО, гейовете, евреите и чернокожите.
Първите членове на батальона, предимно доброволци, носят отличителни знаци, като например така наречената "Wolfsangel" (вълча кука), които напомнят символите, използвани от частите на СС в Нацистка Германия. "Азов" активно участва в сраженията в Донбас през 2014 г. и 2015 г.
Мариупол – украинският Сталинград
Тогава в региона са извършени редица престъпления срещу цивилното население, част от които от членове на батальона. И Русия и Украйна са прави, когато наричат тези войници престъпници или герои.
През тези две години в Донбас са убити съответно 2 084 и 954 цивилни граждани по данни на ООН. За сравнение от 2016 г. до 2021 г. включително, цивилните жертви на конфликта са общо около 355. Съотношението на убитите е приблизително 80% в сепаратистките територии и 20% в Украйна.
Мариупол: 1000 души бяха потърсили убежище в атакувания театър
Същевременно украинските въоръжени сили дават 4 619 убити в конфликта в Донбас. Повечето от тях загиват през 2014 г. и 2015 г., и мнозинството са членове на паравоенни формирования като батальон "Азов".
Причината е, че през първите две години от конфликта командната структура на украинската армия е разбита отвътре от руското разузнаване. Така доброволните милиции, дори с крайни възгледи и съставени от членове на престъпни силови групировки, се превръщат в основните защитници на независимостта на Украйна.
Украйна: Отблъснахме опит на руските сили да превземат Мариупол
По-късно нещата се променят. Докато някои от бойците са обявени за герои, други се озовават в затвора заради участието си в организирани престъпни групи. Това се случва и с батальон "Азов". Повечето от първоначалните му членове загиват в бой или са изключени от структурата му. Батальонът е преобразуван в полк, който е включен в състава на Националната гвардия на Украйна, под командването на украинското Министерство на вътрешните работи.
"През 2014 г. този батальон наистина имаше крайно десен произход, това бяха крайно десни расисти, които основаха батальона", посочва пред АФП Андреас Умланд от Стокхолмския център за източноевропейски изследвания.
Путин: Русия може да открие и удари всеки противник
Но оттогава батальонът е "деидеологизиран" и е станал редовна бойна единица, подчертава Умланд.
"Сега новобранците се присъединяват към полк "Азов" не заради идеология, а защото той има репутацията на особено силна бойна единица", пояснява Умланд.
Осем години след основаването му "Азов" отново се сражава за Мариупол. Руският президент Владимир Путин се надява, че това ще е първата голяма победа за Русия във войната в Украйна.
Големите лъжи на Путин за Украйна
С нея трябва да се оправдаят твърденията за "денацификация", които са популярни в руската пропаганда и които определят украинския лидер Владимир Зеленски, който е евреин, като лидер на "банда от наркомани и неонацисти".
Руската пропагандна машина разчита на колективната памет на Русия за Втората световна война и общонародната съпротива срещу инвазията на Нацистка Германия.
"Термините "нацизъм" и "фашизъм" в руския контекст напомнят за абсолютното зло, с което не може да се сключват сделки", коментира Сергей Федюнин, политолог от Националния институт за източни езици и цивилизации във Франция. "Единствената възможност е да се борим с него и да го унищожим."
Русия: Украйна се готви да ни нападне
Руската пропаганда използва историята на украинските националисти, които се борят срещу Съветска Русия след 1945 г., и техния лидер Степан Бандера, сътрудничил на Нацистка Германия.
Полкът "Азов" участва в пропагандната война, като публикува победни изявления в Телеграм, които често са придружени от видеоклипове с горящи руски танкове и нарича руснаците "истинските фашисти".
Сега "Азов" функционира като други полкове, "но с по-добър пиар", смята Вячеслав Лихачов, анализатор в Центъра за човешки права "ЗМИНА" в Киев.
Героичната репутация привлича много потенциални новобранци, "така че те могат да изберат по-добрите", обяснява Лихачов.
Подразделението, наброява близо 3000 военнослужещи – около 900 активни, останалите резервисти. Символът му е останал без промяна и прилича на "вълча кука", но вече има различен смисъл.
"Тя вече няма конотацията на някакъв фашистки символ", категоричен е Умланд.
Като цяло ултранационалистическите политически сили в Украйна губят влиянието си от 2014 г. насам, отчита Анна Колин Лебедева от френския университет "Париж Нантер".
Бивши командири на "Азов", влязоха в политиката в Украйна, но крайнодясната им платформа така и не намери значителна подкрепа сред избирателите.
На последните парламентарни избори в страната, спечелени от партията на президента Володимир Зеленски „Слуга на народа”, свързаната с бившите членове на "Азов" националистическа формация „Свобода” получи малко над 2% от гласовете и едно депутатско място. За сравнение проруската партия „Опозиционна платформа - За живот” има 43 депутати в украинския парламент.
След нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари тази година някои от бившите командири на "Азов" отново вдигнаха оръжие.
Един от основателите на батальона, Андрий Билецки, бивш член на паравоенната организация "Патриот на Украйна", сега се е върнал в обсадения Мариупол, откъдето предава новини в Телеграм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!