Д окато копаели железопътния тунел под Босфора "Мармарай", работниците попаднали на неочаквана находка.
Продължилото 10 години изграждане на тунела, свързващ европейската с азиатската част на Истанбул, разкривало десетки животински останки под земята,
но тези скелетите на котки се откроили сред всички останали.
За да разгадаят мистериозната находка, изследователи от Истанбулския университет "Cerrahpaşa" и факултета по Ветеринарна медицина взеха някои от намерените котешки скелети, за да ги изследват в лабораторията на университета.
Екипите стигнали до два важни исторически факта:
че е съществувала порочна борба от страна на папството спрямо котките, която е довела до своеобразна средновековна чистка на животните и че византийците са застанали против тази заповед като са избрали да защитят котките.
Професорът по остеоархеология Ведат Онар заяви, че направените от изследователите в университета открития показват, че котките, живели в Константинопол тогава, са пребивавали в много по-добри условия и са били много здрави.
Изглежда костите са намерени на място, определено за погребение на котките.
Skeletons in the closet? At a time when the Papacy was having felines exterminated en masse across Europe, cats in Istanbul remained cherished companions due to growing influence of Arab merchants under Byzantine rule https://t.co/TU1Xdj5C44
— DAILY SABAH (@DailySabah) June 18, 2020
Ръководителят на катедрата по история на ветеринарната медицина и деонтология, професор Алтън Армутак, който също участва в изследването, заяви:
"През онзи период в Европа се отнасяли агресивно към котките. До началото на XI век се изпълнявал папски указ, според който котки са вредни същества, представители на Ада и слуги на Дявола. В този период хиляди котки в Европа са били изгаряни. Възрастни дами, обвинени в магьосничество, са били изгаряни на клада с торби, пълни с котки. Според исторически разкази котките са били слагани в торби, бити с тояги, след това окачани на клони на дърво, за да бъдат изгаряни, като според вярванията виковете им отблъсквали самия Дявол", разказва Армутак.
Професорът казва, че този период е дълбок срам в човешката история:
"След това в Европа на практика не са останали никакви котки и, за съжаление, в резултат на това броят на плъховете се умножил, случили се серия от огнища на чумата между 1300 и 1500 г. Котките са били някаква застраховка срещу пандемията и тя нямаше да се разпространи, ако плъховете не бяха достигнали до храната на хората", казва той.
"Първият указ на папа Григорий IX "Vox in Rama" дори заповядал всяка котка да бъде унищожена. Папата основал заповедта си на невежото си твърдение, че слоят тъкан в очите на котките, който прави очите им да изглеждат сякаш "светят" през нощта, е начинът, по който "дяволът гледа света през нощта - през очите на котките", казва Армутак.
"Виждаме, че византийските търговци, които са пътували на юг и са били в постоянни връзки със Сирия, са отглеждали котките си като домашни любимци, хранили са ги, което пък държало мишките надалеч. В резултат на това виждаме империя, която обърна гръб на Европа. Откритите в разкопките скелети на котки ясно отразяват това. За разлика от Европа, Византия е обгрижвала своите котки, хранила ги е в своите домове и магазини. Това е една от причините защо по византийските земи чумата не се е задържала по-продължително време", казва той.
Посочвайки пророка Мохамед, който обичал животните и който имал котка, тези животни се считат за "квинтесенциалния домашен любимец" от мюсюлманите.
Армутак казва още, че любовта на пророка Мохамед към котките и животните като цяло, е приета от арабите и се впила в културата и традициите през ерата на Рашидун.
Арабските търговци и воините, които пътували на север, донесли със себе си много културни норми, фрази и предмети, свързани с любовта им към котките, което допринесло за промяна в сърцата на византийците, казва Армутак.
Благороден жест, русенец изработва инвалидни колички за кучета и котки
Две домашни котки в Ню Йорк с положителни проби за COVID-19
Китай се отказа от вековна традиция в храненето
Определяната като най-лошата котка в света си търси дом
Проучване: Котките разпознават собственото си име
Изненадващи факти за Студената война, които вероятно не знаете
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!