И спания съобщи, че един човек е починал от маймунска треска, което според испански медии е първият регистриран смъртен случай в страната, предаде АП.
По данни на здравното министерство досега 120 човека са били хоспитализирани с маймунска треска, един от които е починал.
Маймунската шарка - симптоми, диагностициране, лечение и ваксинация
Ведомството не даде подробности за смъртния случая, като каза само, че в Испания са установени 4298 заразени с вируса, вкл. около 3500 случая с мъже, поддържали сексуални отношения с други мъже, и едва 64 случая при жени.
Разпространението на маймунската шарка се превърна в сериозна здравна опасност, след като миналата седмица ръководителят на Световната здравна организация обяви най-високата степен на предупреждение, в опит да се ограничи заболеваемостта.
СЗО активира най-високото ниво на тревога за маймунската шарка
Симптомите включват висока температура, главоболие, остри мускулни болки, необичайна умора, възпалени лимфни възли, както и болки в челюстта, врата или слабините се проявяват в началния етап на развитие на болестта. През втория етап се появяват лезии по кожата и лигавиците на цялото тяло.
При сегашната вълна на маймунска шарка зоните около гениталиите, както и зоните около ануса и устата често са засегнати. Лезиите понякога изпреварват проявлението на болестта в лимфните възли, треската, отпадналостта и болките, напомнят от СЗО.
ЕК одобри ваксина срещу маймунската шарка
При различните случаи на заболяването симптомите варират. След няколко дни или седмици, обривите формират корички, които накрая падат, а лезиите изчезват. Болестта е заразна през цялото време на боледуването.
Диагностицирането може да бъде затруднено, тъй като при някои случаи не се наблюдава обичайната симптоматика и заболяването прилича на някои инфекции, предавани по полов път, предупреждават различни здравни власти.
Маймунската шарка се преболедува от само себе си в рамките на две до три, а понякога и четири седмици. Единственото лечение, което често се налага, е за симптомите като треска или сърбеж.
В някои от случаите, лезиите са твърде болезнени, както свидетелстват многобройни преболедували лица, което може да доведе до прием на болкоуспокояващи и дори хоспитализация.
Специалистите съветват да не се разраняват лезиите, за да не се избегне допълнително разпространение на вируса по тялото или да останат белези. Желателно е лезиите да бъдат покрити, с цел намаляването на рисковете.
При някои лица болестта може да се усложни до суперинфекция от кожни лезии, както и дихателни, храносмилателни, очни или неврологични проблеми.
ЕМА одобри ваксина срещу маймунска едра шарка
При необходимост се прилага лечение с антивирусни медикаменти, като например "Тековиримат", който се приема най-вече при едра шарка.
Тежки случаи по-често се наблюдават при децата, бременните жени и лица с нисък имунитет. До момента не се съобщава за смъртни случаи, констатирани в Европа или Съединените щати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!