С аамите в Русия са принудени да крият самоличността си и да живеят „извън закона“ от страх от затвор и преследване, предупредиха водещи представители на общността, след като правителството обяви десетки организации на коренното население за терористи и екстремисти.
(Във видеото може да научите повече за: Саамите - коренните жители на Лапландия)
През юли Министерството на правосъдието на Русия включи 55 организации на коренното население в списъка на терористите и екстремистите, което означава, че представителите на групите - и всеки, който участва, сътрудничи или общува с тях - рискува да бъде осъден на години затвор.
Това е последното от дългата поредица законодателни актове, ограничаващи правата на коренното население в Русия, включително въвеждането на „регистър“ на коренното население.
Много от тях се опитват да скрият саамската си самоличност, за да избегнат нападенията на властите, твърдят саамски активисти, а други живеят в изгнание, след като са потърсили убежище в съседните Норвегия и Финландия.
‘They want total control’: how Russia is forcing Sami people to hide their identity#HumanRights https://t.co/n9kZl1Bc9O
— annikav (@AnnikaVart) September 20, 2024
Андрей Данилов, представител на народа на саамите от полуостров Кола, който е потърсил политическо убежище в Норвегия през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна, заяви: „В миналото са били преследвани само активисти. Сега те могат да вкарат в затвора всеки, който е в контакт с тях. Бих сравнил това с периода на съветските репресии през 30-те години на миналия век“.
„Много саами ще скрият своята националност. Както е било по съветско време. Но в епохата на дигитализацията ще бъде по-трудно да се направи това“, допълва 53-годишният Данилов, който живее в бежански лагер в Северна Норвегия и не може да работи, защото все още няма статут на бежанец.
Активистите, казва той, могат да бъдат вкарани в затвора за шест или повече години, а саамите нямат възможност да защитят правата си. През последните две години тече подготовка за изграждане на литиево находище във Федоровата тундра в Мурманска област - важен за саамите обект, за чието разработване те са подложени на натиск. Ако се позволи това да продължи, тундрата ще бъде унищожена завинаги - каза Данилов.
„Коренните народи на Русия са се превърнали в народи извън закона. Мигранти на тяхната земя без права, без свобода на словото. А земите им са се превърнали в колонии на Кремъл по законите на режима на Путин“, каза той.
Международният комитет на коренното население на Русия (МККНР) изпрати до ООН меморандум, подписан от около 100 организации на коренното население, в който се посочват нарушенията на правата на коренното население и малцинствата от страна на Русия. В писмото те заявяват, че лидерите на коренното население са „подложени на все по-жестоки репресии“, като се позовават на смъртта на Сергей Кечимов. Пастирът на северни елени, който се бореше да защити свещеното езеро Имлор в Сибир от увреждане от петролните компании, почина от рак по-рано тази година, докато беше разследван.
36-годишният Андрей Жвавий е напуснал дома си в Ловозеро, Мурманска област, преди две години и сега живее във Финландия, където търси политическо убежище. Саамският активист и член на Oosmo, организация за правна помощ и културно наследство на полуостров Кола, казва, че на саамите в Русия е оставено много малко за защита на техните човешки права, култура и език.
„Хората, които все още се намират в Русия, ще бъдат внимателни в изразяването на мнението си по тези въпроси, защото това може да им коства свободата“, каза той и добави, че саамската общност губи своята идентичност.
35-годишният Александър Слупачик чака в Северна Норвегия да бъде разгледана молбата му за убежище, след като преди две години напусна Русия, където беше председател на Oosmo, след като беше подложен на натиск от страна на ФСБ. След едногодишно чакане в бежански лагер в Норвегия, той и съпругата му сега живеят на квартира и работят като чистачи.
„Трудно е да се опише как беше в Русия, защото през цялото време чакаш нещо да се случи. Чакаш полицията или специалните служби да дойдат и да вземат нещо. И аз се страхувах през цялото време, преди съпругата ми да напусне Русия“, споделя Слупачик.
Последният му сблъсък с ФСБ е преди три години, когато обявява, че ще стане председател на „Оосмо“. Дошли в работата му, разпитвали го и го претърсили.
„Искаха да намерят нещо, но у мен нямаше нищо... Попитаха ме дали познавам някой, който участва в екстремна организация, и аз казах, че не“, казва още той.
След като се обявява против войната в Украйна, с него се свързват хора, които според него са свързани със специалните разузнавателни служби. Той напуска след мобилизацията на Русия от страх да не бъде затворен или наранен.
"Последните мерки, забраняващи групите на коренното население, могат да окажат значително въздействие върху бъдещето на общността на саамите. Просто вече няма да има лидери, които да говорят по въпросите на саамите“, споделя Слупачик.
Познава между 10 и 20 души, на които се е наложило да отидат да се бият в Украйна.
„Това е голям брой, защото са много млади хора, а нашата общност е може би 2-3 000 души и 20 млади хора са много голям брой“, казва той.
Според него той може би никога няма да може да се върне в Русия.
„Мисля, че Русия искат да имат пълен контрол над саамите. Да контролират гласовете им, това, което мислят, и всичко останало. И мисля, че те ще изградят нова идеология“, заключи Слупачик.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!