Прокуратурата на Сао Пауло поиска започването на процес срещу четирима бивши военни, обвинени в убийства и мъчения по време на диктатурата в Бразилия в периода 1965-1984 г.
Според магистратите четиримата - трима бивши военни от бразилските въоръжени сили и един агент на военната полиция в Сао Пауло, са допринесли за убийството или за изчезването на шестима души в годините на диктатурата и са измъчвали 20 политически затворници, сред които и Дилма Русеф, новият бразилски държавен глава.
Прокурорът Марлон Аберту Вайхерт заяви, че прокуратурата разполага с разкази за мъченията и за потъпкването на човешкото достойнство, показващи, че четиримата бивши военни са отговорни за репресиите.
Русеф беше
арестувана през 1970 г., след като три
години беше участничка в съпротивата.
Арестът й по онова време е смятан за
толкова значим, че се говори, че е заловена
бразилската Жана Д'Арк,
припомня АП.
Тя прекарва в затвора "Тирадентеш" почти три години, през които е измъчвана с ток и е държана часове наред в мъчителни пози със завързани ръце и крака.
Самата Русеф
рядко говори за този период от живота
си.
Преди пет години в интервю за вестник "Фоля ди Сао Пауло" тя споделя, че се е сражавала и е участвала в мечтата да изгради една по-добра Бразилия.
Сред обвиняемите
е полковник Маурисиу Лопеш Лима, за
когото се смята, че е
пряко отговорен за мъченията на Русеф.
Ако съдът признае вината на четиримата бивши военни, техните звания и привилегии, както и тяхната пенсия ще бъде отнета.
В Бразилия има
закон за амнистията от 1979 г., който
позволява на политическите бежанци да
се връщат в родината си, но защитава и
мъчителите от епохата на диктатурата,
припомня АФП. Мнозина искат законът да
бъде променен, за да може нарушителите
на човешките права да бъдат съдени, но
това буди
гнева на бразилските военни.
Правителството на досегашния президент Луис Инасиу Лула да Силва разсекрети някои архиви и ги качи в интернет относно епохата на диктатурата, но най-строго секретните досиета - тези на армията, съдържащи информации за 400 убити или безследно изчезнали души, не са декласифицирани все още.
През 2007 г. бразилското правителство публикува и книгата "Право на памет и на истина", в която за първи път официално се признава отговорността на бразилската държава в престъпленията, извършени по време на диктатурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!