Наложените от ЕС петролни санкции над Иран са безполезни, заяви иранският президент Махмуд Ахмадинеджад, цитиран от ДПА и Франс прес.
"Санкциите ще са безполезни, а историята е показала, че иранската нация винаги е съумявала да преодолее такива препятствия", заяви Ахмадинеджад в югоизточния град Рафсанджан.
Същевременно президентът заяви, че Иран има готовност да възобнови преговорите със световните сили по спора около ядрената му програма.
"Кой казва, че Иран не иска да възобнови преговорите?
Вие (ЕС) сте тези, които търсят претексти да не водят преговори. Защо бихме бягали от преговорите? Този, на чиято страна е правото, не се бои от преговори", каза Ахмадинеджад.
Той разкритикува западняците, които по негови думи "винаги приемат резолюции и налагат санкции при наближаването напреговори, за да ги затруднят".
Ахмадинеджад отново заяви, че Иран няма да бъде засегнат от новите петролни и финансови санкции на ЕС, които последваха подобна мярка на САЩ.
"Едно време 90 процента от търговията ни беше с Европа, но днес тя е само 10 процента, а САЩ от 30 години не купуват петролот Иран и не поддържат отношения с централната ни банка. Иранският народ няма да бъде засегнат", увери Ахмадинеджад.
Изказванията на иранският президент идват вследствие на прогнозата на експерти от МВФ, че цените на петрола могат да се вдигнат с 20 до 30%, ако износът на ирански петрол спре.
Финансовите санкции срещу Иран могат да бъдат равносилни на петролно ембарго, се посочва в новия анализ, подготвен от Международния валутен фонд (МВФ) за страните от Г-20 и публикуван днес.
Малко след като бяха публикувани прогнозите на МВФ стана ясно, че Иран изглежда е решил да направи изпреварващ ход и да спре доставките на петрол за Европа още преди да влязат в сила петролните санкции, наложени от ЕС.
На 29 януари в иранския парламент може да бъде внесен законопроект за спиране на доставките на "черно злато" в страните от ЕС, съобщи днес иранската информационна агенция Фарс.
Ако законът бъде приет, Иран ще спре да продава петрол на тези държави преди да влезе в сила официалното петролно ембарго на ЕС.
Пакетът от санкции срещу Техеран, които бяха одобрени на 23 януари на срещата на министрите на външните работи на 27-те членки на ЕС, предвижда забрана да се сключват нови договори и да се удължават вече действащи споразумения за доставка на петрол от Иран за европейските страни. Сключените по-рано договори обаче остават в сила.
Пълното ембарго ще бъде въведено към 1 юли - до този срок трябва да бъдат прекратени всички съществуващи договори.
Целта на кампанията е да се окаже натиск върху Иран да се откаже от ядрената си програма.
Според иранските експерти за Европа ще бъде трудно да намери алтернатива на иранския петрол на същата цена, тъй като нефтопреработващите съоръжения в редица страни са проектирани за преработка на петрол с определено качество.
Иран ще усети ефекта от санкцията, но той няма да бъде фатален.
Техеран изнася за ЕС едва около 20% от петрола си,
а основните му купувачи са Китай, Южна Корея, Япония и Индия.
Тези държави засега не планират да се присъединят към европейските санкции, а Пекин и Делхи дори не са обсъждали подобна мярка. В Сеул и Токио пък още не е взето решение по въпроса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!