Иран вече е изминал важни етапи, необходими за създаване на ядрено оръжие, пише вестник "Вашингтон пост" (WashingtonPost.com), като цитира разузнавателни данни, предоставени на Международната агенция по атомната енергия (МААЕ).
Иран изглежда е получил решаваща техническа помощ от чужди експерти, пише изданието, позовавайки се на дипломати и ядрени експерти, запознати със съдържанието на доклада на МААЕ, който ще бъде огласен тази седмица.
В доклада, най-подробния досега по въпроса, се съдържат нови подробности за ролята, което е изиграл ядреният учен от бившия Съветски съюз Вячеслав Даниленко.
Твърди се, че в продължение на пет години той
е обучавал иранците как се създадат високоточен детонатор,
какъвто се използва за предизвикване на ядрена верижна реакция.
Съществена техническа помощ са оказали и експерти от Северна Корея и Пакистан.
Докладът на МААЕ потвърждава, че са били основателни притесненията, че Иран е продължил изследванията си, свързани с ядреното оръжие, дори след 2003 г., когато се смяташе, че е спрял тайната си програмата си, съобразявайки се с международния натиск.
Нови разкрития показват, че тайната иранска ядрена програма е била
по-амбициозна, по-добре организирана и по-успешна
от това, което се предполагаше, пише "Вашингтон пост".
Смята се, че Техеран вече разполага с генератор R265, използван за създаването на ядрена реакция.
Иранските представители вече са се запознали с материалите. Външният министър Али Акбар Салехи е заявил, че те се базират на
"фалшифицирани" твърдения.
Междувременно руският външен министър Сергей Лавров предупреди, че евентуален военен удар срещу Иран би бил "много сериозна грешка", която ще доведе до нови конфликт и цивилни жертви.
Изказването му беше направено след предупреждението на израелския президент Шимон Перес, че подобна атака става все по-вероятна.
"Това ще бъде много сериозна грешка с непредвидими последици - заяви Лавров. - Военна намеса ще доведе само до многократно увеличаване на жертвите и на човешкото страдание.
Не може да има военно решение на иранския ядрен проблем,
както не може да има подобно решение на никой друг проблем в съвременния свят".
Лавров заяви, че настоящите военни кампании като тази на НАТО в Афганистан, доказват опасностите от чуждестранната намеса. "Използването на сила е възможно само при две условия, посочени в Устава на ООН - при самоотбрана, когато е извършена въоръжена атака, или чрез решение на Съвета за сигурност на ООН", припомни Лавров.
Русия призова Иран да увеличи прозрачността на ядрената си програма, като същевременно се опитва да предпази съюзника си от съветска ера от най-унищожителните санкции и от възможна заплаха за война.
Президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад пък използва момента, за да заяви, че
САЩ се страхуват от нарастващата военна мощ на страната му,
която вече била способна да се съревновава с Израел и Запада.
В отговор на все по-твърдата позиция на САЩ и Израел спрямо Техеран, Ахмадинеджад обвини Вашингтон, че измисля конспирации, за да дискредитира Иран и да всее раздор между него и Саудитска Арабия.
"Да, ние имаме военни възможности, които са различни от всяка друга страна в региона - е казал Ахмадинеджад за египетския всекидневник "Ал Акбар". - Иран увеличава своите възможности и напредък и следователно можем да се съревноваваме с Израел, Запада и особено САЩ".
Иран няма да позволи на никого да опитва нищо срещу него, подчертал президентът.
Ахмадинеджад повторил, че Техеран не притежава ядрена бомба, но заявил, че краят на Израел е неизбежен. "Израел има около 300 ядрени бойни глави. Иран само държи да има ядрен капацитет за мирни цели", заявил Ахмадинеджад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!