Властите в Иран обявиха за престъпление използването на виртуални частни мрежи (VPN) и прокси софтуер, чрез които иранците съумяват да преодолеят поставените от правителството филтри и да получат достъп до Фейсбук и блокирани уебсайтове, предаде ДПА.
"Всяка страна има правила за използване на интернет и ние имаме свои. Използването на виртуални частни мрежи и друг противофилтърен софтуер е забранено и се смята за престъпление", каза министърът на комуникациите и информационните технологии Реза Такипур.
Това изявление превръща милиони иранци в престъпници, защото според официални статистики 17 млн. ирански граждани имат профили във Фейсбук, до които имат достъп чрез различни виртуални частни мрежи или прокси.
Виртуалните частни мрежи помагат на иранските граждани също да получат достъп до над пет милиона блокирани от правителството уебсайта, сред които ЮТюб или сайтове на ирански опозиционни групи.
Министърът на комуникациите каза, че доставчиците на Ви Пи Ен услуги трябва да осъзнаят, че са част от "мека военна конспирация" на Запада срещу Иран, която цели да пропагандира западните норми и да подкопае религиозните убеждения на иранските младежи.
Ние трябва и ще предприемем всички необходими мерки, за да се противопоставим на тази мека война, закани се Реза Такипур, цитиран от иранската информационна агенция ИСНА.
По-рано тази година Такипур заяви, че Иран ще въведе "национална версия" на интернет, което щяло да стане до края на август. Досега това не се е случило, посочва ДПА.
Блокираните от иранските власти уебсайтове са забранени с мотива, че са "неморални" или по политически причини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!