Иран е готов да се откаже от обогатяването на уран до 20%, ако получи от големите световни сили гаранция, че ще му доставят ядреното гориво, от което се нуждае, заяви иранският президент Махмуд Ахмадинеджад, цитиран от АФП.
"Ислямската република Иран винаги е казвала, че ако
европейските страни доставят на Иран гориво с 20%
чистота за реакторите ни, няма да има проблем" Иран да спре да
обогатява уран до 20%, заявява Ахмадинеджад в интервю,
чийто текст е поместен в сайта на иранското президентство.
Междувременно днес
в Москва започна поредният кръг преговори между Иран и
страните от групата 5+1
(САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия) по ядрената програма на Техеран, предадоха ИТАР-ТАСС и АП.
Страните от Шесторката искат Иран да ограничи обогатяването на уран, което може да се използва както за ядрено гориво, така и за изработване на ядрени бойни глави. Иран заявява, че ядрената му програма е с изцяло мирни цели.
В преговорите в Москва участват върховният представител на ЕС за външните отношения и сигурността Катрин Аштън и секретарят на Висшия съвет за национална сигурност на Иран Саид Джалили, който е иранският главен преговарящ по ядрените въпроси.
Русия е представена от зам.-външния министър Сергей Рябков, а САЩ - от зам.-държавния секретар по политическите въпроси Уенди Шърман.
Групата 5+1 иска от Иран да спре да обогатява уран до 20% и да размени запасите от вече обогатен до 20% уран за ядрено гориво, от което се нуждае. В замяна тя предлага облекчаване на международните санкции и сътрудничество в редица области от гражданската ядрена енергетика.
Преди началото на срещата член на иранската делегация заяви,
че
преговорите са обречени на провал,
ако световните сили не признаят правото на Иран да обогатява уран.
Според руския в. "Комерсант", който днес цитира дипломатически източници, световните сили на сегашния кръг преговори ще предложат на Иран компромис - Техеран да намали равнището на обогатяване на уран в завода в Натанз до 3,5 или 5% и да замрази всички дейности по обогатяването в подземния завод във Фордо, централен Иран, или дори да закрие тази инсталация.Провалът на преговорите в Москва може да има тежки последствия, доколкото САЩ и Израел отново започнаха да споменават евентуален военен вариант за блокиране на иранската ядрена програма в случай, че дипломацията не даде резултат, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!