Иран ще спре продажбите си на петрол за още няколко европейски държави, ако Европа продължи "враждебните си действия" срещу Техеран.
Това заяви президентът и главен изпълнителен директор на иранската национална петролна компания (NIOC) Ахмад Галебани, цитиран от АФП.
Галебани посочи
Германия, Гърция, Испания, Италия, Португалия и Холандия
като страни, които може да бъдат засегнати от тази мярка.
На 23 януари Европейският съюз наложи ембарго на Иран, което предвиждаше забрана за нови договори за суров петрол и петролни продукти, а вече сключените договори можеха да се изпълняват до юли. Ембаргото е част от засилването на санкциите срещу оспорваната иранска ядрена програма.В събота Иран спря доставките за Франция и Великобритания. Париж обаче обяви, че в изпълнение на ембаргото френските компании са прекратили внасянето на ирански петрол още преди решението на Иран.
Великобритания пък обяви, че не се страхува от "петролен глад". Според британските медии правителството на Великобритания е на мнение, че стъпката на Техеран няма да доведе до повишаване на цените на вътрешния пазар, тъй като едва 1% от петрола, използвания в страната, идва от Ислямската република.
Европейската комисия съобщи, че
все още не е получила потвърждение
за спиране на доставките на ирански петрол за Франция и Великобритания.
ЕС е способен да се справи със спиране на петролните доставки, заяви говорител на ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън.
По отношение на непосредствената сигурност, ЕС е достатъчно добре запасен с петрол и петролни продукти, за да се справи с потенциално спиране на доставките, каза Себастиен Брабант за АФП.
На 15 февруари иранската държавна телевизия съобщи, че Техеран е спрял износа на петрол за шест страни от Европейския съюз - Гърция, Испания, Италия, Португалия, Франция и Холандия в отговор на петролното ембарго.
Малко след съобщението, цената на петрола сорт Брент поскъпна с един долар до 118,35 долара за барел.
По-късно обаче иранското министерство на петрола отрече съобщението на държавната телевизия.
Същевременно иранският министър на външните работи Али Акбар Салехи каза, че
Иран не иска да има напрежение в отношенията си с Европейския съюз.
"ЕС трябва да знае, че Иран е солиден партньор и един от нашите приоритети е да имаме най-добри отношения с ЕС, освободени от напрежение", каза Салех пред репортери в Техеран. Той препоръча на съюза да не пропуска възможностите да има Иран за партньор, без да навлиза в подробности.
ЕС внася около 20% от изнасяния от Ислямската република петрол. Основните купувачи на ирански петрол сред европейските държави са Гърция, Испания и Италия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!