Иран е инсталирал още 3000 центрофуги в завода за обогатяване на уран в централния град Натанз, съобщи президентът Махмуд Ахмадинеджад, цитиран от АФП.
В реч, която произнесе в пряко предаване по държавната телевизия, Ахмадинеджад припомни, че в Натанз вече са пуснати в експлоатация 6000 центрофуги и общият брой на центрофугите вече е 9000.
Ахмадинеджад представи днес три нови постижения на страната в ядрената област, отбелязва ДПА. Той присъства лично на първото зареждане на изследователския реактор в Техеран с ядрени пръти иранско производство, а в обекта в Натанз бяха пуснати в действие нов тип центрофуги, способни да обогатяват уран до равнище от 20%.
Ахмадинеджад разпореди днес да бъдат построени четири нови изследователски ядрени реактора за производство на радиоизотопи за лечение на раковоболни, съобщи иранската държавна телевизия.
Иран разполага с 5-мегаватов атомен реактор с научно предназначение, построен в Техеран от американците преди Ислямската революция от 1979 г.
В Арак (Централен Иран) се строи втори изследователски атомен реактор с мощност 40 мегавата, който ще произвежда плутоний за нуждите на медицинските научни изследвания.
Съобщенията на Техеран за нови постижения в ядрената област предизвикват
още по-голяма тревога сред международната общност,
заяви днес френското външно министерство, цитирано от АФП.
За пореден път, докато очакваме Иран да започне да изпълнява международните си ангажименти съгласно резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и решенията на Управителния съвет на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), тази страна прави съобщения, които са в разрез с волята за сътрудничество, заяви зам.-говорителят на министерството Ромен Надал.
Огласената информация само засилва убеждението, че Иран продължава да разработва военна ядрена програма, добави той на брифинг с журналисти.
Русия е обезпокоена от напредъка на Иран
и не приема идеята Ислямската република да разполага с ядрено оръжие, но не вижда твърди, недвусмислени доказателства за военната насоченост на иранската ядрена програма, каза руският зам.-външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс.
Настоявайки за подновяване на диалога с Техеран, Рябков подчерта, че санкциите на ООН и допълнителните мерки, предприети от западните държави, имат нулев ефект върху иранската ядрена програма.
Русия заяви, че световните сили са длъжни да работят по-упорито, за да получат отстъпки от Иран, и предупреди, че приближавайки се към възможността сам да разработи атомно оръжие, Техеран е все по-малко склонен на компромиси. Алтернативата (на санкциите) е започването на сериозен преговорен процес с иранската страна, каза Рябков в интервю, публикувано днес в сайта на руското външно министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!