С поред персийската сателитна телевизия Iran International Иран променя столицата си от северния Техеран на южния крайбрежен регион Макран по икономически и екологични причини.
Защо това е важно
Преместването на иранската столица ще бъде скъпо, ще отнеме много време и ще промени значително културната идентичност на страната, като президентът Масуд Пезешкиан вече получава критики от политици и други лица по този въпрос.
Иранската икономика вече изпитва затруднения, а риалът, националната валута, падна до исторически минимум миналия месец.
Какво трябва да знаете
Техеран е създаден като столица на страната от Āghā Moḥammad Khān, първият владетел на династията Qājār в Иран, преди повече от 200 години.
Идеята за преместване на столицата на друго място е представена за първи път по време на президентството на Махмуд Ахмадинеджад в началото на 2000-те години. Тя беше повдигната отново от Пезешкян като начин за решаване на проблемите на Техеран с пренаселеността, недостига на вода, недостига на електроенергия и др. Въпреки че тази идея е била обсъждана и преди, тя никога не е била реализирана поради финансови ограничения и политически дебати.
Iran will relocate its capital to the southern coastal region of Makran, the spokeswoman for the Iranian government said on Tuesday, in an ambitious plan aimed at bypassing Tehran’s enduring overpopulation, power shortages and water scarcity.https://t.co/S3qut5i2AT pic.twitter.com/dHllvPgY5k
— Iran International English (@IranIntl_En) January 8, 2025
По данни на Iran International говорителката на правителството Фатемех Мохаджерани заяви: „Новата столица със сигурност ще бъде на юг, в района на Макран, и в момента се работи по този въпрос.“
Мохаджерани добави: „Търсим съдействие от учени, елити и експерти, включително инженери, социолози и икономисти.“
Тя отбеляза, че в момента проектът е в проучвателна фаза.
С повече от 9 милиона жители Техеран отдавна се бори с пренаселеността, както и със замърсяването на въздуха, като столицата е един от най-замърсените градове в света. Освен с недостига на електроенергия и газ, столицата на страната се сблъсква и с така наречения „воден банкрут“.
Идеята за преместване на столицата на юг придоби популярност по време на президентството на Ахмадинеджад поради проблемите на сегашната столица със земетресенията. В средата на 2000 г. бившият ирански президент Хасан Рухани отново повдигна въпроса, като отбеляза неустойчивия растеж на Техеран и проблемите с околната среда.
Iran is changing its capital from Tehran to Makran. pic.twitter.com/JQbeY4QyfB
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) January 9, 2025
По време на среща миналата седмица Пезешкян повдигна въпроса за възможността за повторно преместване на столицата. Той заяви: „Една от причините, които ни накараха да обмислим промяна на столицата, е дисбалансът между ресурсите и разходите в Техеран. Транспортирането на суровини от юг до центъра, обработката им и последващото им връщане на юг за износ изчерпва конкурентния ни капацитет. Трябва да изместим икономическия и политическия център на страната на юг и по-близо до морето.“
Макран, разположен в иранската провинция Систан и Белучестан, се намира в непосредствена близост до Оманския залив и следователно крие различни възможности за подобряване на търговските възможности на страната, според изданието Tehran Times.
Говорейки за града по-рано тази седмица, вицепрезидентът на Иран Мохамед Реза Ареф заяви: „Наред с развитието, ориентирано към морето, развитието на Макран е приоритет за настоящото правителство.“
Какво казват хората
Али Голхаки, ирански журналист, заяви в X, преди това в Twitter: „Реконструкцията на стадион „Азади“ ще отнеме „18 месеца“ и ще струва „1,900 милиарда томани“; колко време и колко пари ще са необходими за преместването на столицата?! Оценката от 25 години и 23 милиарда долара е шега! Надхвърлете един век време и стотици милиарди долари пари! Кой идиот предложи столицата на Иран да бъде на морската граница (Макран)?!“
Дариуш Омран, консултант по въпросите на околната среда, заяви в X: „Според мен единствената причина за плана за преместване на столицата в Макран е знанието на режима за задкулисни споразумения за смяна на режима! Регион, за който търсенето в Google потвърждава, че много иранци никога не са чували, а тези, които са го чували, го произнасят с три различни произношения!!! „Сепаратистки реформаторски хаштаг“.
Какво ще се случи след това
Дали Иран ще премести столицата си в Макран и кога ще се случи този процес, все още не е известно.
Последиците от това потенциално преместване върху търговските отношения въпреки глобалните санкции обаче биха могли да бъдат от полза за продължаващите икономически проблеми на страната.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!