И ран осъди остро доклад на Експертната комисия към Съвета на ООН по правата на човека относно силовото потушаване на протестите в страната през 2022 г., предаде ДПА.
(*Видеото е архивно)
"Този нелеп доклад не е обективен, той е пристрастен и некоректен", каза говорителят на Външното министерство на страната Насер Канани, цитиран от новинарската агенция ИСНА.
"Свобода на изразяване": Историята на Лео и моралната полиция в Иран
Канани обвини Комисията, че изпълнява поръчка на западните държави, особено на Германия, и е финансирана от тях, за да разпространява "такива лъжи".
Коментарите му идват ден след публикуването на доклада на независима комисия от експерти, създадена от Съвета на ООН по правата на човека в края на 2022 г. във връзка с протестите в Иран.
Иран не пусна семейството на Махса Амини да получи присъдената ѝ посмъртно награда
Документът разглежда масовите демонстрации, които започнаха след смъртта на младата кюрдка Махса Амини през септември 2022 г. Това бяха най-тежките вълнения, наблюдавани в Иран в 45-годишната история на Ислямската република.
Силовото потушаване на мирните протести и институционалната дискриминация срещу жените в Иран в някои случаи представляват престъпления срещу човечеството, твърдят авторите на доклада.
Репресии и мъка: Какво се случва в Иран година след смъртта на Махса Амини
Хора са били убивани по време на и след протестите, употребената сила е непропорционална, хора са били произволно лишавани от свободата си и е имало случаи на изтезания и изнасилвания, пишат те.
Амини беше задържана от нравствената полиция в Иран заради предполагаемо неправилно носене на религиозната забрадка, хиджаб. Малко след това тя почина в полицейския арест.
Заключението на авторите на доклада е, че тя е починала заради физическо насилие в ареста. Техеран винаги категорично е отричал това и твърди, че жената е умряла от естествена смърт, въпреки че много иранци смятат това за неправдоподобно.
В навечерието на първата годишнина от смъртта на Махса Амини: Хиляди излязоха по улиците на Брюксел
След като почина, Амини стана символ на общонационално женско движение. Протестите под надслов "San, Sendegi, Asadi" ("Жена, живот, свобода"), не само доведоха до това все повече жени да игнорират закона за задължително носене на хиджаб, но и до остри критики към ислямската система на управление в Иран.
Иран връща моралната полиция по улиците
Подобни критики имаше и след парламентарните избори миналата седмица, бойкотирани от около 60% от иранците. Процентът се повиши до над 75% в столицата Техеран.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!