В ластите в Иран обявиха, че разследването на смъртта в ареста на Махса Амини е установило, че тя е загубила живота си от болест.
22-годишната Амини почина на 16 септември, три дни след като изпадна в кома, след като беше арестувана в Техеран от нравствената полиция за предполагаемо нарушаване на строгите правила за обличане на жените в ислямската република.
Гневът от смъртта ѝ предизвика най-голямата вълна от протести в Иран от почти три години насам и репресии, при които загинаха десетки протестиращи.
Въпреки употребата на смъртоносна сила от страна на силите за сигурност, протестите, водени от жени, продължават вече 21 поредни нощи.
"Иранките са бесни" след смъртта на жена заради забрадка
Иранската организация за съдебна медицина обяви днес, че "смъртта на Махса Амини не е причинена от удари по главата и жизненоважните органи и крайници на тялото".
Смъртта на Амини, чието кюрдско първо име е Джина, е свързана с "операция на мозъчен тумор на осемгодишна възраст", гласи заключението на разследващите.
Хората обаче не вярват. Роднини на момичето са категорични, че са видели следите от удари.
Опечалените родители на Амини подадоха жалба срещу замесените служители, а един от братовчедите ѝ, живеещ в Ирак, заяви пред АФП, че тя е починала от "силен удар в главата".
Други млади момичета загубиха живота си по време на протестите, като "Амнести Интернешънъл" посочва, че за да "се освободят от отговорност за смъртта им", властите принуждават семействата им да правят признания по телевизията.
Майката на 16-годишната Ника Шахкарами, която почина, след като изчезна на 20 септември, настоя в четвъртък, че тя е била убита от държавата, след като се е присъединила към протест срещу хиджаба в Техеран. Насрин Шахкарами също така обвини властите, че са я заплашвали да направи насилствено признание за смъртта на дъщеря си Ника.
Гневът в Иран: Армията предупреди, че "ще се изправи срещу враговете"
"Сама видях тялото на дъщеря си... Задната част на главата ѝ показваше, че е претърпяла много тежък удар, тъй като черепът ѝ беше пропаднал. Така е била убита", казва тя във видеоклип, публикуван в интернет от финансираната от САЩ персийска радиостанция "Радио Фарда", базирана в Прага.
Властите отричат и съобщенията, че силите за сигурност са убили друга тийнейджърка - Сарина Есмайлазадех, по време на митинг в Карадж, западно от Техеран. Според прокурора, ръководещ разследването, момичето се е "самоубило".
В рамките на засилващите се репресии Иран блокира достъпа до социалните мрежи.
Протестиращите търсят начини да не бъдат разкрити, като ученички крият или размазват боя по лицата си, докато крещят "Смърт на диктатора" и повреждат изображения на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей. Хората също скандират от прозорците на апартаментите си под прикритието на нощта протестния лозунг "Жена, живот, свобода".
Друга форма на протест се появи в петък сутринта - фонтани в Техеран сякаш се обливат в кръв, след като художник оцвети водата им в червено.
Уличното насилие в Иран, наречено от властите "бунтове", доведе до десетки смъртни случаи - предимно на протестиращи, но и на членове на силите за сигурност.
Базираната в Осло група "Ирански права на човека" твърди, че досега са убити най-малко 92 протестиращи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!