96

П остоянно увеличаващото се напрежение между САЩ и Иран подхранва опасенията сред дипломатическите кръгове в ЕС и Близкия изток, че двете страни се приближават все повече към директен сблъсък. Новините за свален разузнавателен дрон на САЩ над Персийския залив допълнително наля масло в огъня, а Иран се похвали, че поразяването на дрона е послание към САЩ.

Започва ли война? Иран свали дрон на САЩ

Ако се направи бърза равносметка, атаките и провокациите в района са шест за последните седем дни – включително ракетен обстрел по военни бази с американски войници, атентат срещу американски конвой в Кабул и стрелба по американското посолството в Багдад. Именно заради последните атаки из Ирак, Афганистан и Йемен, вниманието на международната общност се насочва върху мащабната мрежа от милиции и паравоенни структури, които Иран поддържа в Близкия изток за целите на външната си политика.

Държавният секретар Майк Помпео определи серията от атаки като „ирански заместители“, имайки предвид ролята на Техеран в насочването на атаки по американски позиции през трети страни – в случая милиции и различни групи, получаващи иранска подкрепа. Според военни експерти про-иранските милиции имат потенциала да нанесат сериозни щети както на САЩ, така и на техни съюзници при евентуален сблъсък. Всъщност, смята се, че атаките срещу американски войници в Ирак през последната седмица, са извършени именно от такъв тип милиции, някои от които са обявени за терористични групи.

Защо Иран използва мрежа от милиции и организации?

Използването на различен тип милиции от Иран става съставна част от външната политика на Техеран след установяването на властта на аятоласите през 1979 година. Теократичното управление решава да използва подобен род групи с идеята за „изнасяне на революцията“ към други шиитски общности и съюзници в Близкия изток. Подобен род „износ на революция“ иранците опитват в Ливан, Судан, Бахрейн, Саудитска Арабия, Ирак и дори Босна посредством близостта си с ръководителите на босненските сили през 1980-те и 1990-те.

Макар идеологията и религията да играят важна роля във външната политика на Иран, основната цел на Техеран е да показва възможност за намеса и контрол в политическите събития, а също и да контрира разрастването на израелските, американски и саудитски интереси. Една от основните причини за успеха в създаването на широка мрежа от верни на Иран групи, е способността на Техеран да се възползва от вакуума на сигурност и стабилност в Близкия изток и Централна Азия. По този начин Иран успя да установи сериозно присъствие в Йемен и Сирия, след като в страните избухнаха антиправителствени протести през 2011. Днес Иран е основен играч и в двете държави.

Основна роля в създаването на мрежа от милиции и тяхното командване има иранската Революционна гвардия и специализираното звено Ал Кудс, което се фокусира върху външно разузнаване и военни операции извън Иран. През април администрацията на Доналд Тръмп обяви Гвардията за терористична организация.

Ал Кудс се ръководи от генерал Касим Сюлеймани, често наричан „Сивия кардинал на Близкия изток“, а той самият получава заповеди единствено от Върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей. Революционната гвардия не се занимава само с трениране на бойци, но има и обръч от фирми, с които успява да финансира т.нар. „мека сила“ за влияние – културна дейност и др.

Особено добър пример за упражняване на влияние върху местни фракции, е Йемен.

Там Техеран подкрепя финансово и логистично бунтовническите сили на хутите, които до днес контролират северната част на страната и столицата. През територията на хутите Иран успява да нанесе атаки и на саудитска територия. Така например, бойци на хутите нанесоха няколко атаки с дронове върху летища в Саудитска Арабия. При серията от нападения миналата седмица беше поразено и гражданско летище, където бяха ранени 26 души. От своя страна, хутите заявиха, че атаките са в отговор на саудитските удари върху техни позиции.

Една от най-важните и най-успешни милиции с иранска подкрепа е ливанската група Хизбулла.

Към момента Хизбулла, обявена тази пролет за терористична група от Великобритания, остава най-мощната организации сред иранските съюзници в Близкия изток. Формирана през 1982 в огъня на Ливанската гражданска война, Хизбулла упражнява де факто контрол върху Южен Ливан, а днес участва и в политическия живот на страната. Според наличните данни, финансовата подкрепа на Иран за ливанската организация възлиза на 700 милиона долара годишно, а мрежата от поддръжници на Хизбулла достига до Южна Америка и Балканите.

Когато говорим за про-ирански милиции, не можем да не споменем Ирак.

Именно в Багдад се вижда най-явно влиянието на Техеран. Въпреки миналото на военни сблъсъци в рамките на войната между двете страни през 1980-те, след падането на Саддам Хюсеин, иранците получават широка база на подкрепа в Ирак. През последните десет години различните про-ирански групи бяха обединени в познатия на международната общественост алианс Хашд ал Шааби. На миналите парламентарни избори милициите, подкрепени от Иран, дори участваха със своя партия.

Въпреки че във войната срещу Ислямска държава тези милиции си партнираха с американските части, те не са съюзници, а напротив – смята се, че от 2003 година насам, тези групировки са отговорни за смъртта на 603 американци в Ирак.

Заради нарастващото напрежение с Иран, САЩ настояват Багдад да контрира влиянието на милициите върху вътрешния политически и обществен живот на Ирак. През май, по време на посещение в страната, Майк Помпео предупреди иракските лидери за опасността от Иран върху суверенитета на арабската държава. И все пак, нежелаещи да бъдат вкарани в още една война, иракчаните нервно наблюдават последната ескалация. Техните опасение се засилиха заради няколко поредни атаки през последната седмица върху иракски бази, подслоняващи американски войници и персонал. 

Ако се стигне до сблъсък, каква може да е ролята на про-иранските милиции?

Това е въпрос, който мнозина анализатори и военни си задават в момента. Нещо повече – обсегът на атаките, свързвани с Иран, се разшири до Афганистан, където през последната седмица имаше атентат срещу американски конвой, извършен от про-иранско крило на талибаните.

Едва ли натискът от администрацията на Тръмп би отказал Иран от използването на милиции за своите цели. Хизбулла продължават да бъдат важна сила в Сирия, където подкрепят режима на Башар Асад, а също така подсилват позициите си по границата между Ливан и Израел. Хутите в Йемен също не показват симптоми на намалели възможност за извършване на атаки на саудитска територия. В Ирак про-иранските милиции успяха да влязат със свои представители не само в парламента, но и на местно ниво в общините. Всички тези фактори ще направят контрирането на Иран много трудно, дори при военен конфликт.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 96
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

96 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 7 минути

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 11 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 11 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 12 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 12 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 13 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 14 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 14 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 14 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 15 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 15 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 15 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 15 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 15 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 15 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“