П арламентът на Ирак днес прие няколко закона, които според критиците на практика ще легализират детските бракове за момичета на 9 години. Поправките в закона за личния статут на Ирак ще дадат на ислямските съдилища по-големи правомощия по семейни въпроси, включително брак, развод и наследяване – драстична промяна в единния семеен закон и гаранции за жените, създадени през 1959 г.
До момента иракският закон определяше 18 като минимална възраст за брак в повечето случаи,
но промените, приети във вторник, ще позволят на духовниците да управляват според тяхното тълкуване на ислямския закон, съобщава английското издание „Дейли Майл“ (Daily Mail). Някои от тези тълкувания позволяват женитбата на момичета в ранна тийнейджърска възраст – и ли дори на девет години – според школата на ислямския закон Ja'afari, следвана от много шиитски религиозни власти в Ирак.
Привържениците на промените, които бяха застъпени предимно от консервативни шиитски законодатели, ги защитават като средство за привеждане на закона в съответствие с ислямските принципи и намаляване на западното влияние върху иракската култура.
Но Интисар ал-Маяли, активист за правата на човека и член на Лигата на иракските жени, каза, че приемането на измененията в закона за гражданското състояние „ще има катастрофални последици върху правата на жените и момичетата чрез брака на момичета в ранна възраст“.
„Това нарушава правото им на живот като деца и ще наруши защитните механизми за развод, попечителство и наследство за жените“,
заяви активистката.
Парламентарното заседание, на което бяха приети поправките, завърши с хаос и обвинения в процедурни нарушения. „Половината от депутатите, присъстващи на заседанието, не гласуваха, което наруши законовия кворум“, каза представител на парламента, пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да коментира публично. Той каза, че някои депутати са протестирали шумно, а други са се качили на парламентарната трибуна.
След заседанието редица депутати се оплакаха от процеса на гласуване, при който и трите спорни закона, всеки от които беше подкрепен от различни блокове, бяха гласувани заедно. „По отношение на закона за гражданското състояние, ние силно го подкрепяме и нямаше проблеми с това“, каза Раид ал Малики, независим депутат. „Но той беше комбиниран с други закони, за да бъдат гласувани заедно... и това може да доведе до правно обжалване във Федералния съд“.
Председателят на парламента Махмуд ал-Машхадани в изявление похвали приемането на законите като „важна стъпка в процеса на засилване на правосъдието и организиране на ежедневния живот на гражданите“.
Парламентът също така прие закон за обща амнистия, който се смята за облагодетелстващ задържаните сунити и беше критикуван, че дава пропуск на хора, замесени в корупция и злоупотреби. Камарата прие закон за връщане на земята, насочен към разглеждане на кюрдските териториални претенции. Предложените изменения в закона бяха обявени за първи път през август, предизвиквайки вълна от демонстрации в Багдад.
Тъй като много иракски бракове са сключени неофициално и са останали нерегистрирани, ревизиите ще позволят на фигури от сунитски и шиитски религиозни секти да финализират съюзи между законни лица.
По-рано законът гласеше, че бракът изисква „здрав разум и навършване на 18 години“, с разпоредби за жени, които бягат от злоупотреба при анулиране на договор. Петнадесетгодишните можеха да подадат молба за брак, която съдиите можеха да изберат да одобрят, ако преценят, че лицето е добре и получат съгласието на неговия законен настойник. Съдия може да разреши брака на 15-годишно дете, „ако намери това за абсолютно необходимо“, гласи законът, без да дава повече подробности.
Съгласно новите закони сключващите брак мюсюлмански двойки ще изберат или сунитска, или шиитска секта, която ще може да ги представлява по „всички въпроси, свързани с личния статус“
– вместо в гражданската съдебна система.„Когато между съпрузите възникне спор относно доктрината, според чиито разпоредби е сключен брачният договор, договорът се счита за сключен в съответствие с доктрината на съпруга, освен ако не съществуват доказателства за противното“, се казва в проекта.
Това също може да доведе до узаконяване на нерегистрираните бракове – повече от една пета от които включват момичета под 14 години – от държавата. Настоящите изменения, които се разпространяват, не се отнасят директно до въпроса за детските бракове – но предишните проекти го правят, вдъхновявайки остри и продължаващи критики от активисти за правата.
Янар Мохамед, президент на Организацията за свобода на жените в Ирак (OWFI), каза пред Middle East Eye, че Координационната рамка използва промените, за да отвлече вниманието от собствената си „корупция“ и политически провали. Тя каза, че предложенията служат за „тероризиране на иракските жени и гражданското общество със законодателство, което лишава всички права, които иракските жени са придобили в съвременните времена“.
Г-жа Мохамед добави, че
законопроектът ще им „наложи архаичния ислямски шериат, който разглежда жените като тела за удоволствие и размножаване, а не като човешки същества с човешки права“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!