Ирак отказва убежище на бойците от Кюрдската работническа партия (ПКК), което е ключово условие в споразумението за прекратяване на дългогодишния кюрдски бунт в Турция, предаде АП.
През март ПКК обяви споразумение за прекратяване на почти 30-годишния конфликт, в който загинаха десетки хиляди души. В рамките на сделката бунтовниците се съгласиха постепенно да се изтеглят от територията на Турция в преобладаващо кюрдския автономен район на Северен Ирак.
Предложението за убежище дойде от иракския кюрдски регион, който се ползва с ограничена независимост от централното правителство в Багдад. Иракски кюрди участваха в преговорите с Турция, припомня АП.
Днес обаче Багдад отхвърли тази договореност.
В изявление на министерството на външните работи се посочва, че иракското правителство подкрепя мирно и политическо уреждане на кюрдския въпрос в Турция, "но в същото време ...не приема влизането на въоръжени групировки на своите територии, които може да бъдат използвани във вреда на иракската сигурност и стабилност".
Перспективата допълнителен брой бойци да се присъединят към кюрдските сили в Северен Ирак може да добави напрежение във вече обтегнатите връзки с Багдад. Регионалното правителство в Северен Ирак и централното в Багдад имат различни виждания по някои въпроси, включително ключовите сектори за производство на петрол, напомня АП.
Бойците на ПКК започнаха от вчера да се изтеглят към бази
в иракските планини.
Не е ясно дали правителството в Багдад ще се опита да спре процеса, който се очаква да отнеме няколко месеца.
Смята се, че ПКК, която е смятана за терористична групировка от Турция и западните й съюзници, има между 1500 и 2000 бойци на територията на Турция и още няколко хиляди в базите в Северен Ирак.
За да успокои опасенията на Багдад, говорителят на ПКК Ахмет Дениз увери иракското правителство, че планът цели
да
засили демокрацията и стабилността в региона,
съобщава АП. Дениз каза, че "мирният процес не е насочен срещу никого и няма нужда от притеснения, че борбата ще приеме друг формат и ще представлява опасност за други". "Демократично решение ще има положителен ефект в региона", увери той.
В допълнение към спора за развиване на петролните ресурси, кюрдите и централното правителство в Багдад имат дългогодишен спор за територии и разпределение на правомощия за разработване на други природни ресурси. Заедно с арабите сунити, кюрдите обвиняват иракския шиитски премиер Нури ал Малики в акумулиране на власт в свои ръце и маргинализиране на политическите опоненти, припомня АП.
Отношенията между Багдад и Анкара са опънати от декември, когато сунитският вицепрезидент Тарик ал Хашеми избяга в Турция, след като бе обвинен от управляваното от шиити правителство, че е ръководил отряди на смъртта. Турция отказа да предаде Хашеми, който бе осъден задочно.
Турската подкрепа за ръководените от сунити антиправителствени протести и едностранно енергийно споразумение с иракските кюрди донесоха допълнително напрежение в отношенията между Багдад и Анкара, отбелязва още АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!