А виокомпаниите на Ирак и на Турция обещаха на Европейския съюз да предприемат мерки, за да спрат превозването на емигранти към Беларус.
Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) подкрепи тези усилия, заяви днес говорителят на Европейската комисия Дана Спинант, цитирана от БГНЕС.
Иракските авиолинии вече потвърдиха, че няма да възобновят полетите си до Минск.
Шарл Мишел: Благодаря на турските власти
Турските авиолинии ще спрат продажбата на еднопосочни билети за Минск и ще забранят на беларуския превозвач „Белавиа” да използва лотовете в страните от Близкия Изток за превозване на емигранти.
Спинант подчерта, че IATA подкрепя напълно борбата с трафика на хора. Тя напомни, че на 15 ноември външните министри на ЕС ще обсъдят в Брюксел новите санкции срещу Беларус, както и че се подготвя „черен списък” на чуждестранни авиокомпании, които доставят в Беларус емигранти от държави от Близкия Изток.
Балтийските страни: Възможна е военна ескалация
Еврокомисарят Маргаритис Схинас води преговори с авиопревозвачите на Египет, Катар, Мароко, ОАЕ и Оман, за да блокира превозването на емигранти към Минск.
Междувременно напрежението на полската граница остава високо.
„От беларуска страна продължава подготовката за изграждането на голям лагер за емигранти на границата с Полша. Беларуските служби превозват необходимите материали”, съобщиха от полското външно министерство.
Дуда: Полските сили са в максимална бойна готовност
Полша се опасява, че съоръжението ще бъде използвано за оказване на политически натиск от режима на беларуския президент Александър Лукашенко.
В момента за сигурността на полската граница се грижат повече от 20 000 войници и полицаи, включително части от контингента на НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!