Н овини от последния месец показват, че Израел разширява обсега на атаките си по ирански обекти. След 2011 израелската армия извърши над двеста въздушни удара на сирийска територия, където са разположени ирански военни позиции, включително оръжейни складове и ракетни установки. Удари извършени в края на юли в Ирак, предизвикаха въпроси както в международната общност, така и сред наблюдателите на събитията в Близкия изток, дали не се отваря нов фронт от израелската дипломация и армия в кампанията им за ограничаване на влиянието на Иран.
Първоначално ударите не предизвикват сериозен медиен интерес, включително в Израел. На 19 юли е извършена атака с Ф-35 върху базата Кемп Ашраф, разположена североизточно от иракската столица Багдад. Два дни по-късно отново е извършено нападение върху същата база. Кемп Ашраф е на 80 км. от иранската граница и районът често е посещаван от ирански военни съветници, които наблюдават преноса на балистични ракети, наскоро закупени от Ирак. При ударите са ранени няколко от тези съветници, както и товар с боеприпаси. Тези нападения идват на фона на въздушни удари и в Сирия от края на миналия месец и началото на август, насочени отново срещу ирански военни обекти. Има данни за атакуван оръжеен склад и в Багдад, който е стопанисван от про-иранската иракска милиция Катаеб Хизбулла.
Тези удари не предизвикват такава обществена реакция в Израел, предвид факта, че през последните години израелската армия извърши стотици подобни атаки в съседна Сирия. Но за военните експерти и за дипломатите нещата стоят по друг начин, защото изглежда се случва нещо важно. Ако всички данни са верни – а изглежда са коректни – Израел започва да действа систематично, за да попречи на Иран да установи сигурна сухопътна връзка от Техеран през Ирак и Сирия към Ливан, където се намира важното средиземноморско крайбрежие, но и където са силите на Хизбулла – верен съюзник на Иран и враг на Израел от десетилетия. Израел вече не се задоволява да атакува военните складове в Сирия, а насочва вниманието си към военните пратки още когато те преминават иранските граници. Това означава, че конфликтът се задълбочава.
More on #Iraq Explosion @ pro Iran Hashd Shaabi ammunition warehouse.
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) August 13, 2019
Last month, Israel reportedly struck the group twice near Baghdad: https://t.co/TD0wxnr51R
Възниква обаче важен въпрос. За разлика от Сирия, Ирак е територия, където САЩ имат сериозен интерес и разполагат с военна сила, която през последните месеци стана обект на атаки – включително с ракетен обстрел – на про-ирански милиции. Израелските въздушни удари на иракска територия могат да бъдат възприети като предизвикателство към иракското правителство, което е принудено да балансира между Иран и САЩ. По повечето стратегически въпроси Израел и САЩ координират действията си, включително на военно ниво. Досега американците не са имали проблем с израелската кампания срещу Иран в Сирия, тъй като Вашингтон няма големи интереси в тази страна. Но не така стои въпросът с Ирак – непосредствено след излизането на информацията за удари по ирански военни обекти на иракска територия, американската администрация побърза да заяви, че няма нищо общо, а насочи вниманието към Израел.
За израелското правителство това е сигнал, че САЩ ще сложат на дневен ред отново възможността за подписване на споразумение между двете страни, което да предвижда координация. Досега израелците се дърпаха от подобен сценарий, тъй като това би ограничило действията им и свободата да извършват атаки във време, когато те намерят за подходящо, дори това да означава, че бъркат американските планове както се получава в Ирак. САЩ нямат нужда от ескалация в Багдад, която би отдалечила от тях иракските политици в полза на Иран – но такова напрежение вече се появи заради последните удари на иракска територия, за които иракското правителство не беше уведомено. Не бяха уведомени и американците.
Ударите в Ирак показват, че кампанията за ограничаване на влиянието на Иран вече не се ограничава само със Сирия. Според израелското разузнаване, в момента Иран предоставя на иракските милиции ракети, които имат обхват от 200 до 700 километра и са способни да нанасят удари навсякъде в Израел. Тези ракети са по-точни от тези в арсенала на Хизбула и Иран може да ги използва или за да ударят Израел директно от Северен Ирак, или да ги прехвърлят при необходимост в Сирия и Ливан. Това означава, че съвсем възможно да видим нови удари. Тъй като част от складовете с оръжия, които са цел на израелската армия, се намират в близост до цивилна инфраструктура, може да се очаква и най-лошото – цивилни жертви. При такъв развой, ескалацията ще е сигурна.
U.S. now needs Iraq's permission to drop bombs there https://t.co/CMhBoXTao2
— Newsweek (@Newsweek) August 18, 2019
Сигнали за обтягане на отношенията в района вече са налице. Премиерът на Ирак Адил Абдул Махди нареди ограничаване на действията на американските сили в иракското въздушно пространство. Това означава, че американците ще се нуждаят от позволение от Багдад да извършват удари – включително ако те са част от битката срещу „Ислямска държава“. САЩ се съгласиха на новите условия, но този ход на Абдул Махди е директна последица от израелските удари върху про-ирански милиции в Ирак и липсата на координация на правителството на Бенямин Нетаняху със съюзниците му.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!