Й орданският крал Абдула II, първият арабски лидер, който посещава Белия дом от 7 октомври насам, се срещна с президента Джо Байдън, за да обсъдят сделката за заложниците и бъдещето на Газа, тъй като Израел започна операции в понеделник в южния град Рафах в Газа. Йордания настоява за прекратяване на огъня, докато Байдън през уикенда изглежда критикуваше стратегията на Израел, съобщава Voice of America (VOA).
Израелските сили удариха рано в понеделник южния град Рафах в Газа, спасявайки двама заложници, държани след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, убивайки най-малко 67 души и ранявайки безброй други. Около 1,5 млн. палестинци са подслонени в града, чието население е нараснало почти пет пъти от началото на войната.
Президентът Джо Байдън и кралят на Йордания Абдула II се договориха в понеделник да продължат да настояват за освобождаването на заложниците и за притока на хуманитарна помощ в Газа.
Позициите им по отношение на операцията в Рафах обаче се разминаха, като Байдън повтори предупреждението си от уикенда към израелския министър-председател.
"Голямата военна операция в Рафах не трябва да продължава без надежден план - надежден план за осигуряване на безопасността и подкрепата на повече от 1 милион души, които се укриват там. Те трябва да бъдат защитени. И ние също така бяхме ясни от самото начало: Противопоставяме се на всяко принудително разселване на палестинци от Газа", каза американският президент.
Абдула обаче беше по-остър.
"Не можем да си позволим израелска атака срещу Рафах. Тя със сигурност ще доведе до нова хуманитарна катастрофа. Нуждаем се от трайно прекратяване на огъня сега. Тази война трябва да приключи", заяви той.
В неделя обаче израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви: "Онези, които казват, че при никакви обстоятелства не трябва да влизаме в Рафах, по същество казват: "Загубете войната".
От началото на конфликта Байдън преминава от подкрепа за Израел към поставяне под въпрос на неговите действия. Миналата седмица той определи военния отговор на Израел в Газа като "прекомерен".
Белият дом обаче се противопостави на прекратяването на огъня, като вместо това в понеделник заговори за заложническа сделка, която би довела до поне шестседмична пауза в боевете.
"Хуманитарна пауза - удължена пауза,по-дълга от тази, която видяхме през ноември от една седмица, която ще ни позволи да изведем всички заложници, да получим повече помощ и съдействие, а след това, надяваме се, ще доведе до дискусии, които биха могли да ни приближат до края на конфликта", посочи говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия Дом Джон Кърби.
Хуманитарни служители казват, че тази нова фаза на конфликта в Рафах е "ужасяваща", предаде VOA.
"Изключително голям брой цивилни граждани, предимно деца и жени, вероятно ще бъдат убити или ранени. Предупредихме за действия, които нарушават законите на войната. Перспективата за подобна операция в Рафах крие риск от нови жестоки престъпления. Светът не трябва да позволи това да се случи", твърди Равина Шамдасани, говорител на Върховния комисар на ООН по правата на човека.
"Хамас", определена от САЩ за терористична групировка, извърши нападението срещу Израел на 7 октомври, при което загинаха 1200 души и което доведе до настоящата война. Групировката определи операциите в Рафах като "геноцид".
Междувременно за населението на Газа не се вижда краят на страданията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!