С рещу инвазията на азиатски стършели в Европа се борят властите от Обединеното кралство.
Хората в Обединеното кралство са призовани да съобщават за наблюдения на азиатски стършели това лято, тъй като природозащитни организации предупреждават за потенциален скок на вредните инвазивни видове.
(Във видеото може да научите повече за: Смъртоносни стършели | Десет животни, които ще ви убият)
Главният фитосанитарен инспектор на Обединеното кралство Никола Спенс призова пчеларите и широката общественост да съобщават за забелязани стършели, след като миналата година в страната са били забелязани рекорден брой такива.
Азиатските стършели не представляват по-голям риск за човешкото здраве от местните стършели, но застрашават медоносните пчели и насекомите опрашители.
Насекомите могат да изядат до 50 медоносни пчели на ден и почти сигурно "се размножават и живеят в Обединеното кралство", предупреди през март Пол Херингтън, директор по комуникациите и ангажираността в благотворителната организация Buglife.
Министерството на околната среда, храните и селските райони (DEFRA) заяви, че видът все още не е установен в Обединеното кралство тази година, но ранното улавяне е от основно значение за усилията за изкореняване.
People are being urged to report sightings of Asian hornets this summer as nature groups warn of a potential surge in damaging invasive non-native species
— Sky News (@SkyNews) May 20, 2024
Read more 🔗https://t.co/i9KuZcnTVJ
Това се случва, след като организацията Wildlife and Countryside Link (WCL), която представлява 83 природозащитни организации, предупреди, че неотдавнашните наводнения и затоплянето на температурите са увеличили риска от размножаване и разпространение на проблемните видове, които вече са в Обединеното кралство.
Сред тях са японският възел, който може да причини структурни щети, гигантският боров храст, чийто сок може да причини изгаряния на кожата, и хималайският балсам, който изтласква местните видове и увеличава риска от наводнения.
Според WCL променливите условия също така са увеличили риска от появата на нови видове в Обединеното кралство, като например червена мравка, китайски рак и китайски мистериозен охлюв, които си проправят път през Европа.
Коалицията призовава годишният бюджет за биосигурност на инвазивните видове да се утрои и да достигне 3 млн. паунда, а с още 3 млн. паунда да се финансира постоянен специализиран инспекторат по инвазивните видове.
Ричард Бенуел, главен изпълнителен директор на WCL, заяви, че инвазивните видове вече са една от най-големите заплахи за околната среда в Обединеното кралство - от задушаването на водните пътища до изтласкването на местните видове.
"Те също така причиняват щети за милиарди лири годишно на домове и предприятия и дори представляват риск за човешкото здраве. Инвестициите в напълно финансиран инспекторат и силна стратегия за инвазивните видове могат да допринесат за спиране на упадъка на природата и за създаване на по-устойчива икономика", каза г-н Бенуел.
От DEFRA съобщават, че гражданите могат да подават сигнали за забелязани азиатски стършели, които имат много тъмни тела, широка оранжева ивица на коремната част и жълти краища на краката, чрез приложението Asian Hornet Watch.
От там допълват, че Националното звено по пчелите е готово да реагира бързо и ефективно на всяко следващо евентуално наблюдение, след като миналата година е реагирало на всеки надежден сигнал и е унищожило 72 гнезда на 56 места - предимно в Кент.
Говорител на DEFRA заяви: "Инвазивните видове застрашават местното биоразнообразие и струват на икономиката милиарди всяка година, поради което подкрепяме Инспектората за инвазивни видове в изпълнението на неговата роля да защитава биосигурността на страната. Чрез нашата Стратегия за инвазивните неместни видове оставаме ангажирани да отидем още по-далеч, за да откриваме, защитаваме и изкореняваме заплахите, които те представляват, като в същото време засилваме координацията и сътрудничеството с обществеността, управителите на земи и бизнеса, за да постигнем това".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!