"Лъжа", "манипулация", "подривна дейност": Раул Кастро, който напусна лидерския пост на Кубинската комунистическа партия, не крие какво мисли за интернет, превърнал се в любимото оръжие на опозицията, пише Кател Абивен от Франс прес, цитирана от БТА.
Страната с население 11,2 милиона души дълго време беше с един от най-ограничените достъпи до интернет в света. Всичко се промени с появата на мобилния интернет в края на 2018 г.: той беше светкавично приет от местните жители и днес 4,2 милиона от тях използват 3 Джи.
Отначало президентът Мигел Диас-Канел, който пое лидерския пост на партията от Раул Кастро, се хвалеше, че по този начин насърчава "информатизацията на обществото", но бързо се отрезви след възникналите безпрецедентни социални брожения, които вече се виждат и от чужбина.
Вчера, докато 300 делегати на партията заседаваха на конгрес в Хавана, в социалните мрежи светкавично придоби популярност любителски видеозапис на ареста на твореца дисидент Луис Мануел Отеро Алкантара в беден квартал на столицата. Десетки граждански активисти, независими журналисти и творци пък се оплакаха в Туитър, че полицията им забранява да излизат от домовете си. Този похват обикновено се използва от властите, за да осуетят масови събирания. Други заявиха, че е бил блокиран достъпът им до телефон и интернет и са разчитали на свои близки да предават посланията им онлайн.
Ноември, ключов момент
Според американския социолог Тед Хенкен, автор на предстоящата за излизане книга "Цифровата революция в Куба", "в Куба се води борба за контрола над цифровите технологии и не се знае как ще завърши". "С появата на 3 Джи нарасна мобилизацията както онлайн, така и на улицата, и това особено зачести след ноември, с все повече въздействие и много енергична реакция на правителството", каза той.
Ноември 2020 г. се оказа вододел: в продължение на десет дни протестното движение Сан Исидро, водено от Луис Мануел Отеро Алкантара, се окопа в къща с настояване да бъде освободен рапър. Протестиращите се снимаха през Фейсбук и събраха публиката дори в чужбина. След експулсирането им, около 300 творци демонстрираха на 27 ноември пред министерството на културата по призив в препредадени в социалните мрежи послания, с искане за повече свобода на словото, нещо невиждано дотогава в Куба.
Според Раул Кастро зад тези брожения се крие вечният враг Вашингтон.
"Да не забравяме, че американското правителство създаде "Работна група за интернет в Куба" (създадена през 2018 г. от Държавния департамент), която има за цел да превърне социалните мрежи в канали за подривна дейност", заяви той.
"Истината обаче е съвсем различна: вътрешната контрареволюция, която няма нито социална база, нито водачи, нито способност за мобилизация, има все по-малко членове и социални силни прояви, затова съсредоточава активизма си в социалните мрежи и интернет", добави той.
"Да сме настъпателни"
Присъствалият на конгреса прехвърлил 80-те години поет Мигел Барнет заяви в същия смисъл: "Нека врагът не се заблуждава, тук Революцията не е в социалните мрежи, а на улицата".
Все пак партията се застрахова с приемане на резолюция за засилване на "революционния активизъм в социалните мрежи". Трябва "да сме настъпателни", заяви в събота ръководителят на идеологическия отдел Виктор Гауте, който вече не заема този пост.
Освен това миналата седмица Държавният съвет на парламента одобри нов указ за регулация на далекосъобщенията, целящ да "защитава успехите на социалистическата държава", но чиито подробности още не са известни.
През последните месеци Туитър няколко пъти блокира временно страници на кубински официални ведомства и медии, но и на обикновени активисти, за нарушение на правилата му по повод "манипулациите".
Според бившия дипломат Карлос Алсугарай начинът, по който правителството ползва интернет като "пропаганден инструмент" не е от най-смислените. "Често пъти в акаунтите на министри просто се повтаря това, което вече е съобщил президентът на своята страница", каза той. Още повече, че в интернет се подвизават не само дисидентите: защитници на животните активисти за правата на хомосексуалните или млади кубинци, на които им е омръзнало от опашките пред магазините също се изказват там, без политически пристрастия.
Преподавателят в Международния университет на Флорида Майкъл Бустаманте критикува този "бинарен" подход на правителството, защото случващото се в социалните мрежи е и отражение на една реалност. "Заговорете когото и да е на улицата в Куба днес и ще ви се каже, че недоволството и песимизмът са широко разпространени", написа той в Туитър.
Кастро сдаде властта, Куба с нов президент
След 60 години за първи път Кастро няма да е президент
Ел Команданте Фидел Кастро почина
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!