И нспекторите на ООН са успели да достигнат до мястото на предполагаемото химическо нападение - предградието на Дамаск "Муадамия", съобщиха представители на сирийската опозиция.
Те са взели проби от жертвите и са разговаряли с пациенти и лекари, съобщи местен лекар.
По-рано беше съобщено, че снайперисти са стреляли по конвоя на ООН, което е принудило експертите да се върнат, за да сменят едната кола, но впоследствие са продължили мисията си. Сутринта пък близо до хотела, в който са отседнали инспекторите, паднаха два минометни снаряда. Сирийският режим обвини и за двата инцидента бунтовниците срещу правителството на Башар Асад.
Ако невротоксични газове наистина са били използвани в сряда край Дамаск, инспекторите на ООН
би трябвало да могат лесно да открият следи
от тях и да ги идентифицират, при условие че успеят да вземат проби от мястото на предполагаемата атака и от жертвите, твърдят експерти, интервюирани от АФП.
"Не би трябвало да е проблем, особено ако става дума за молекули на зарина или познати вещества", смята Паскал Клинц, френски токсиколог и експерт по съдебна медицина. "Ако инспекторите на ООН вземат хубави проби от кръв, урина, мастна тъкан, където се натрупват тези вещества, както и от дрехите, няма никаква трудност от аналитична гледна точка да се проведе този тип разследване, дори да е минало доста време", заявява той пред АФП.
Дори пет дни след предполагаемата атака, "има голяма вероятност да се открие зарин и негови производни в почвата, в експлодиралите муниции и телесните течности като кръв и урина", смята д-р Аластеър Хей, специалист по токсикология от Университета в Лийдс. "При някои индивиди, които са били сериозно интоксикирани, може да се открият следи от зарин до шест седмици след експлозията", твърди д-р Хей, който изучава ефектите на химическите оръжия от повече от 30 години.
Всичко ще зависи от свободата на действие, която ще имат международните експерти в Сирия.
Те ще трябва "да могат да отидат на местата, които сами са си набелязали, да се срещнат и да разпитат всички страни (правителство и бунтовници, лекари и жертви), сами да направят изследвания и да вземат проби от починали хора", разказва подробно Патрис Байндър, бивш главен медицински инспектор от медицинската служба на френските въоръжени сили и специалист по химически оръжия.
Междувременно дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън заяви, че
решение за военна интервенция в Сирия все още не е взето.
Тя заяви пред репортери в естонската столица Талин, че светът трябва да намери политическо решение на кръвопролитието в Сирия и призна, че е трудно за ЕС с неговите 28 членове да постигне единно становище, но добави, че блокът разглежда няколко варианта. Аштън посочи, че е подчертала пред представители на Русия и Китай необходимостта от прекратяване на насилието в Сирия. Тя изтъкна, че на инспекторите на ООН, които се намират в Сирия, трябва да им бъде позволено да проучат доказателствата за предполагаемата газова атака миналата сряда и да стигнат колкото е възможно по-бързо до заключения.
Министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл пък заяви, че страната му
ще предприеме действия срещу Сирия само заедно с международната общност
и с юридическа аргументация в отговор на твърденията за атака с химически оръжия близо до Дамаск, предадоха Ройтерс и АП.
Хейгъл, който е на посещение в Индонезия, отказа да обсъжда проучваните от Белия дом военни варианти и не пожела да коментира дали смята военния отговор за вероятен. САЩ продължават да анализират разузнавателна информация, свързана с твърденията, че Сирия е използвала химически оръжия, и ще разполага с факти по случая, преди да действа, подчерта Хейгъл.
През последните дни се водят интензивни консултации на високо равнище между западните столици за подготвяне на "сериозен отговор", а американската армия заяви, че подготвя варианти, припомня АФП.
В отговор
сирийският режим обяви, че е готов да се изправи пред всякакви сценарии.
"Западните заплахи за удари срещу Сирия влизат в рамките на психологическия и политическия натиск над Сирия, но във всеки случай сме готови за всякакви сценарии", каза високопоставен представител на сирийските служби за сигурност, цитиран от АФП.
"Надяваме се, че тези, които се опитват да издействат военни действия, ще проявят разум. Убедени сме, че изходът от кризата ще е единствено политически", добави източникът.
"Всеки проблем където и да било ще се отрази на целия регион, защото положението в Сирия е комплексно и сложно", предупреди той.
Сирийският президент Башар Асад предупреди Вашингтон, че всякаква военна намеса срещу режима му е осъдена на провал и определи като безразсъдни западните обвинения, че режимът му е използвал химически оръжия, припомня АФП.
Руският външен министър
Сергей Лавров предупреди западните сили да не предприемат военна намеса в Сирия,
като каза, че използването на сила без мандат на ООН би представлявало нарушение на международното право, съобщиха световните агенции.
Според Лавров Русия не възнамерява да се намесва във военен конфликт във връзка с гражданската война в Сирия. По думите му САЩ и техните съюзници ще повторят "минали грешки", ако се намесят в Сирия. Той сравни ситуацията в Сирия с обстановката преди военната операция в Ирак през 2003 г.
Според него предполагаемата химическа атака на 21 август вероятно е била дело на бунтовници, които искат да осуетят плановете на САЩ и Русия да организират мирна конференция за Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!